„Južni tok” menja pravac, ali ne zaobilazi Srbiju

Izvor: Politika, 30.Jun.2008, 23:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

„Južni tok” menja pravac, ali ne zaobilazi Srbiju

Čak i ukoliko bude išao preko Turske, gas će stići do naše zemlje. – Bugarska tokom jula najavljuje ratifikaciju sa Rusijom, što bi trebalo da ubrza i odluku novog saziva srpskog parlamenta da usvoji naftno-gasni sporazum sa Srbijom

Čak i ukoliko bi došlo do promene trase kojom bi gasovod „Južni tok” trebalo da prođe od Novorosijska ka Bugarskoj ispod Crnog mora i nastavi se na već postojeći plinovod „Plavi potok”, Srbiji to ne bi pokvarilo >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << posao sa Ruskim snabdevačem. Gas bi i ukoliko krene novom trasom, znači odNovorosijskapreko Turske, stigao u Srbiju u meri u kojoj budući pregovarači budu utvrdili kapacitet gasovoda. U ovom času reč je o 10 milijardi kubika gasa godišnje.

Sergej Korovin, zamenika direktora „Gasproma”, potvrdio je da je razgovora o eventualnoj promeni trase gasovoda bilo, ističući da bi cevi zaista umesto prema Bugarskoj mogle da se okrenu ka Turskoj, povezavši se tako sa postojećim „Plavim potokom”. Cevi bi kao i u slučaju „Južnog toka” prošle ispod Crnog mora.

Ova trasa bi jedino mogla biti sporna zbog činjenice da bi predviđene količine od 30 milijardi kubika gasa godišnje, koliko je „Gasprom” planirao da propusti kroz „Južni tok”, mogle postati nedovoljne da zadovolje apetite svih potencijalnih potrošača gasa. Tim pre što se broj zemalja koje su spremne da povuku ruski gas stalno povećava. Poslednjih dana je i Slovenija, tokom susreta Janeza Janše Sibiru, još jednom potvrdilazainteresovanost da uđe u ceo projekat, što takođe dodatno povećava potrošnju ovog energenta.

Ono što je mnogo interesantnije jeste da će, ukoliko se trasa promeni i umesto iz Rusije prema Bugarskoj cevi usmere ka Turskoj, Rusi praktično omogućiti američkom savezniku Turskoj da kontroliše isporuke ruskog gasa, odnosno da ima uvid u količine koje Rusi isporučuju Evropi, a poznato je da Amerika sve čini ne bi li gradnjom „Nabuka”, konkurentnog gasovoda „Južnom toku”, smanjila zavisnost Evrope od ruskog gasa!

Srbija i sa ovom potencijalnom izmenom trase može biti mirna. Cevi će ići preko naše teritorije, ali tek pošto se međudržavni sporazum ratifikuje u Skupštini. Bez obzira na to da li, dakle, Rusi do početka gradnje odluče da gasovod grade preko Turskeili Bugarske, cevi svakako idu ispod Crnog mora, baš kako i piše u tački jedan međudržavnog sporazuma Srbije i Ruske Federacije potpisanog u januaru ove godine.

Iako su se u srpskoj javnosti na pomen eventualne promene trase pojavile sumnje da bi ceo posao oko „Južnog toka” mogao propasti, upućeni u gasnu privredu odmahuju glavom.

Međudržavnim sporazumom Srbije i Rusije predviđeno je da ćenaša zemlja pružiti pomoć oko projektovanja, izgradnje i korišćenja objekata u okviru magistralnog gasovodnog sistema kojim će se iz Ruske Federacije ispod Crnog mora i teritorije trećih zemalja gas dopremati u Srbiju idalje transportovati ka Austriji.

Šta će pokazati studija izvodljivosti – koji je od ova dva pravca isplativiji za rusku stranu – ostaje tek da se vidi. Jedino od čega ni Korovin ne odustaje jesteto da „Južni tok” mora biti operacionalizovan najkasnije do 2013–2014. godine.

Inače, Korovin je najavio da će „Gasprom” tokom jula ratifikovati sporazum o gradnji „Južnog toka” sa Bugarskom, što bi moglo da požuri i poslanike u srpskom parlamentuda više ne otežu celu stvar, tim pre što su pojedini pregovarači iz redova narodnjaka najavljivaliu više navrata da će sporazum biti ratifikovan do početka marta. To je tumačeno kao požurivanje celog posla, jer je ipak trebalo napraviti bolju ponudu za Srbiju koja će u „Južnom toku” imati 49 odsto vlasništva, a ruska strana 51 procenat.

Predrag Bubalo, ministartrgovine, na jednoj od konferencija u vladi, na novinarsko pitanje šta se čekalo sa ratifikacijom sporazuma, odgovorio je da je „vlada je imala preča posla", dok je proevropski blok insistirao na tome da tek novi saziv parlamenta ratifikuje sporazum.

Ostaju nade u obećanja novog predsednika Skupštine Slavice Đukić-Dejanović da će jedan od prvih poslova koji će se naći pred poslanicima biti da se što pre ratifikuje gasno-naftni sporazum sa Rusijom koji bi trebalo da podrže sve partije u srpskom parlamentu, osim LDP-a.Da će naftno-gasni sporazum sigurno dobiti pečat Skupštine Srbije nije sporno, jer ostali deo opozicije (SRS i DSS-NS) žali što to već nije završeno.

Jasna Petrović

[objavljeno: 01/07/2008.]

Nastavak na Politika...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

"Južni tok" ne zaobilazi Srbiju

Izvor: B92, 01.Jul.2008, 02:37

Beograd -- Čak i ukoliko bude išao preko Turske, gasovod "Južni tok" neće zaobići Srbiju, piše "Politika"... Gas bi i ukoliko krene novom trasom, znači od ruskog Novorosijska preko Turske, stigao u Srbiju u meri u kojoj budući pregovarači budu utvrdili kapacitet gasovoda. U ovom času reč je...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.