Izvor: B92, 22.Dec.2012, 12:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Juan i rublja u našim menjačnicama
Beograd -- Dva meseca posle uvođenja ruske rublje, na kursnoj listi u Srbiji trebalo bi da se nađe i kineski juan.
Predlog privredne komore razmotriće Narodna banka i udruženje banaka Srbije, a cilj je da se olakša poslovanje kineskih privrednika u našoj zemlji. U menjačnicama kažu da se uvođenje rublje pokazalo kao dobar potez, jer nije izostalo ni interesovanje građana.
Građani nemaju dilemu zbog čega je to važno.
"Zbog širenja saradnje sa Kinom >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i Rusijom."
"Pa Rusija i Kina su odavno ekonomske super sile zašto da nemaju i njihove valute na našoj kursnoj listi."
"Ako postoji privredna saradnja naše zemlje i Kine i Rusije to onda olkašava da se izbegne konverzija preko treće valute".
Rublja se u menjačnicama u Srbiji prodaje i kupuje od oktobra, a menjači kažu da se to pokazalo kao pun pogodak, i iz pesrspektive običnih građana.
"Građanima koji krenu u Rusiju turistički ili poslom više se isplati da za dinare kupe rublje ovde, nego da za dinare kupe evro, pa da onda evro pretvaraju u rublju. Povoljnije je za građane koji kupuju rublju ovde nego u Rusiji", kaže Branislav Brujić, vlasnik menjačnice Pirana.
Menjači očekuju veliko interesovanja i za kineski juan i kažu da je to dobro i za njihovo poslovanje i za građane.
Uvođenje kineskog juana na kursnu listu namenjeno je pre svega privrednicima. Ono treba da poboljša ekonomsku saradnju Kine i Srbije i omogući privrednicima da izbegnu plaćanje velikih provizija
Priikom bilo kog vida privredne saradnje ili investiranja, dinar se konvertuje u dolar, a potom u juan, i tu se gube znatna sredstva. U privrednoj komori, koja je predložila uvođenje kineske valute na našu kursnu listu, ukazuju i da je to način da potencijalni kineski investitori lakše dođu do sredstava u svojoj zemlji za velike projekte u Srbiji
"Ako biste sredstva koristili u juanima, i narodna banka kine već ima razrađene procedure prema kojima se za velike projekte u inostranstvu u skladu sa politikom go global, odnosno investiranja u inostranstvu, odobravaju sredstva", kaže Milanka Stojaković iz PKS.
Među najvećim kineskim investicijama u Srbiji u ovom trenutku su most Zemun-Borča, obnvaljanje Kostolca B, a uvođenje juana svakako bi moglo da ubrza nove investicije u oblasti energetike i infrastrukture.
Juan i rublja u našim menjačnicama
Izvor: Krediti.rs, 22.Dec.2012
Dva meseca posle uvođenja ruske rublje, na kursnoj listi u Srbiji trebalo bi da se nađe i kineski juan.









