Još jedna pogodba godine

Izvor: Vostok.rs, 05.Sep.2011, 11:39   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Još jedna pogodba godine

05.09.2011. -

Ove nedelje je zaključen ugovor, koji već nazivaju pogodbom godine. Ruska kompanija Rosneft i američka EksonMobil potpisale su sporazum o strateškom partnerstvu. Koncerni će se zajedno baviti istraživanjem i osvajanjem ruskog arktičkog i crnomorskog epikontinentalnih pojaseva. Rosneft će biti prva rusko kompanija koja će raditi na nalazištima SAD.

EksonMobil će imati pristup razradi nalazišta na ruskom Severu – na tri nalazišta u Karskom moru. >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << Na jugu Rusije će kompanija postati partner Rosnefta u osvajanju tuapsinskog nalazišta u Crnom moru. Sa svoje strane Rosneft računa na učešće u projektima Ekson u Severnoj Americi.

Radi osvajanja zaliha u Crnom i Karskom moru će biti osnovana mešovita preduzeća, čiji će udeli biti 67 odsto za Rosneft i 33 odsto za EksonMobil. U skladu sa time će se voditi radovi na nalazištima američke kompanije, veći deo će imati ona.

U prvoj fazi strani partner namerava da uloži u te projekte u Rusiji 3,2 milijarde dolara. Ukupan obim direktnih ulaganja dve kompanije se procenjuje u 200 do 300 milijardi.

Bez iskustva stranih kompanija doći do ruskih arktičkih energenata bi bilo teško. Verovatno je upravo svojim razradama EksonMobil osvojio deoničare Rosnefta. Kompanija ima 50-godišnje iskustvo rada na epikontinentalnom pojasu, njene platforme u Kanadi su sposobne da izdrže čak i sudar sa velikom santom leda. Od principielne važnosti je za Rusiju dobiti takve tehnologije, jer u tom smeru treba raditi decenijama. Ukupne zalihe Karskog mora iznose oko 5 milijardi tona nafte i 10 triliona kubika gasa. Državne razmere pogodbe je ocenio šef odelenja analitičkih istraživanja kompanije Univer-Kapital Dmitrij Aleksandrov.

I za Rosneft, i za Rusiju je važno zaključivanje takvog sporazuma, kao za državu koja može da potvrdi svoj status države koja ima krupne zalihe resursa i dugoročnog učesnika naftnog tržišta.

Nedavno se pogodbom godine smatrao ugovor o razmeni aktiva između Rosnafta i VR o njihovom zajednčkom osvajanju ruskog arktičkog epikontinentalnog pojasa. Međutim, ruski deoničari TNK-VR, konsorcijum Alfa Akses-Renova (ima 50 odsto akcija) videli su u uslovima sporazuma kršenje svojih interesa, te je pogodba posle suda u Stokholmu konačno propala.

Kasnije su u dijalog s Rosneftom stupili drugi igrači naftogasnog segmenta, između ostalih, Šel i Ševron. Međutim, ispalo je da nijedan predlog nije mogao da se uporedi s uslovima koje je predložila EksonMobil. To je ispričao kurator gorivno-energetskog kompleksa zamenik premijera Rusije Igor Sečin. Prema njegovim rečima, novi sporazum najpotpunije realizuje potencijal obe kompanije. Predsednik EksonMobil Reks Tilerson ga je nazvao istorijskim.

Izvor: Golos Rossii, © kollaž: «Golos Rossii»

Nastavak na Vostok.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.