Jelašić: Domaće banke sigurne

Izvor: B92, 08.Okt.2008, 01:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jelašić: Domaće banke sigurne

Beograd -- Strah od prenošenja američke krize, povećanja kamatnih stopa ili pada kursa dinara je bezrazložan, saglasni su guverner NBS, bankari i ekonomski stručnjaci.

Predsednik Udruženja banaka očekuje stabilizaciju kursa dinara, a guverner Narodne banke Srbije poručuje da su štedni ulozi građana u domaćim bankama sigurni. Zbog velike finansijske krize koja potresa sve svetske ekonomije, zabrinutost građana Srbije kada će talas krize pogoditi i Srbiju raste.

>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />Uprkos očekivanjima da će i Srbija osetiti posledice finansijske krize, najpre kroz poskupljenje kredita, Radovan Jelašić poručuje da je domaći bankarski sektor zaštićen.

U međuvremenu, šest svetskih centralnih banaka spustilo je referentne kamatne stope, o čemu možete čitati u posebnoj vesti.

Pred početak konferencije "Globalna finansijska kriza i uticaj na region i Srbiju", Jelašić je u izjavi novinarima rekao da se bankarski sistem u Srbiji razlikuje od sistema u ostalim zemljama.

"Imamo adekvatnost kapitala od 28 odsto i 40 odsto obavezne devizne rezerve, koja se drži u NBS. Možemo mirno da spavamo", rekao je Jelašić.

Jelašić je precizirao da je nivo obavezne devizne rezerve visok i iznosi između 40 i 45 odsto, pa "imamo situaciju da na štednju građana od 5,8 milijardi evra devizne rezerve NBS iznose 10 milijardi".

Ako je bankama potrebno novca, tražimo samo da nam kažu kada i gde žele da uzmu gotovinu, i mi im stojimo na rapolaganju, rekao je Jelašić.

To znači da je Narodna banka Srbije u stanju da za svega nekoliko sati obezbedi dovoljno gotovine da se isplate svi štedni ulozi građana.

Ipak, efekti globalne finansijske krize se osećaju i u Srbiji. Zato su i bankari počeli da preračunavaju kamate na kredite. Osnovna njihova poruka je da će sa većim kamatama sigurno sačekati.

"Mi smo zaključili da na postojeće kredite, dakle, na kredite u korišćenju, nećemo povećavati kamatne stope”, kaže Draginja Đurić iz banke "Inteza".

"Nećemo mi sigurno vući neke poteze - na primer, da podignemo kamatne stope na 20 odsto. Nećemo to da radimo, jer to naprosto u ovom trenutku nije oportuno”, rekao je Vladimir Čupić iz "Hipo Alpe Adrija banke".

Međutim, činjenica je da će dugoročni krediti poskupeti, jer na to utiče trenutna cena novca po kojoj se banke zadužuju u inostranstvu, a novac je svakim danom sve skuplji. Koliko će to poskupljenje biti, bankari još ne žele da predviđaju.

Kažu da će to zavisiti od toga koliko će kriza još trajati i kakvi će biti njeni efekti. Dobri poznavaoci kretanja tržišta kapitala i uzroka krize smatraju da kraj još nije na vidiku i da se ne zna ni do kada će kriza trajati.

"Ne može se reći, nijedan ozbiljan analitičar, ni s one strane okeana ni odavde, neće prognozirati kada će kraj. Pre svega, zbog reakcija koje se mogu videti na finansijskim tržištima. Polupanične su i reakcije država, pa se i tu vidi da se ne nadzire skori kraj”, rekao je ekonomski analitičar Đorđe Đukić.

Iako na početku kritikovana, mnogi misle da je restriktivna monetarna politika Narodne banke Srbije jedan od razloga zašto i našu zemlju nije zahvatio uragan svetske finansijske krize.

Takva monetarna politika je ublažila ozbiljnije udare koji su se možda mogli dogoditi.

Evro porastao

Evro danas, prema zvaničnom srednjem kursu, vredi 80,03 dinara, objavila je Narodna banka Srbije, što je 86 para više nego juče. Evro je ponovo skočio, uprkos tome što je Narodna banka Srbije prodala 10 miliona evra na međubankarskom deviznom tržištu.

Saradnik Privredne komore Srbije Goran Nikolić kaže da je evro poslednji put bio iznad 80 dinara u junu i navodi da će zaustavljanje slabljenja dinara zavisiti od razvoja svetske krize.

"Kritična granica kursa koja bi ugrozila ostvarenje projektovane bazne inflacije je oko 84 dinara za evro", naveo je Nikolić, ali je ocenio da je realno očekivati da će klizanje kursa biti zaustavljeno pre nego što dođe do tog nivoa.

"Banke očekuju da će kurs dinara biti stabilan, a to znači, otprilike, na nivou koji je sada, jer stabilnost najviše odgovara ozbiljnim igračima, a banke su potpuno ozbiljne", kaže predsednik Udruženja banaka Veroljub Dugalić.

"S druge strane, kad imate stabilan devizni kurs, to onda znači da će vaše mesečne rate biti relativno nepromenljive ili sa malim promenama, a to znači sigurnost kada imate kredite koje koristite kod banaka. Drugim rečima, banke preporučuju centralnoj banci da i dalje vodi politiku deviznog kursa kao i do sada", navodi Dugalić.

Među malim štedišama nema povećanog interesovanja za podizanje depozita, ali ko god bude želeo, moći će da podigne svoj novac, rekla je gostujući u Kažiprstu Radija B92 Sonja Miladinovski iz banke Sosijete ženeral.

Ona kaže da su na sastanku svih banaka usaglašeni principi poslovanja kako bi se banke najbolje nosile sa efektima postojeće globalne krize. Sve banke su, prema njenim rečima, pristale da ne podižu kamate na postojeće kredite.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.