Jedna evropska država ostvarila je najveći suficit ove godine: Državna kasa puna novca!

Izvor: SrbijaDanas.com, 22.Avg.2018, 14:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jedna evropska država ostvarila je najveći suficit ove godine: Državna kasa puna novca!

Oboren novi rekord

Državna kasa Nemačke oborila je novi rekord kad je suficit novca u pitanju. Ove godine višak para u odnosu na prvobitne projekcije dostići će čak  260 milijardi evra, što ovu zemlju "cementira" na poziciji svetskog šampiona, na kojoj se nalazi već nekoliko godina.

Pročitajte i: 

Ekonomski eksperti upozoravaju da bi ovaj trend mogao ozbiljno da zapreti globalnoj ekonomiji, a naročito predstavlja problem za nacionalne privrede >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << zemalja zavisnih od uvoza, pre svega, nemačke robe.

Minhenski Institut za ekonomska istraživanja prognozira da će ukupan trgovinski suficit obezbediti Nemačkoj dominaciju nad Japanom i Holandijom, koje sa 173, odnosno, 95 milijardi evra, drže drugo i treće mesto na svetskoj listi. Isto tako ubedljivo, ali na dnu, zadržale su se SAD sa deficitom od 264 milijarde evra.

Doduše, ako se uračunaju usluge koje američke banke i internet-giganti obavljaju u EU, SAD zapravo beleže suficit u odnosima sa Evropom.

Postoji i drugi problem na koji treba obratiti pažnju, a to je činjenica da titula svetskog izvoznog prvaka Nemačkoj godinama donosi suficit, ali istovremeno tovari na leđa oštre osude. Tako je glavni ekonomista MMF Moris Obstfeld nedavno optužio Berlin da "ovakvim preteranim plusom kumuje kreiranju kriznih situacija i konflikata koji vode protekcionističkim merama".

Šef Bele kuće Donald Tramp ima poseban pik najpre na Nemačku, a zatim i na Kinu, Japan i Meksiko, jer ove zemlje, u trgovini sa SAD skidaju veliki kajmak. Sličnu argumentaciju Tramp je "ugradio" i u objašnjenje svoje odluke da podigne carine na čelik i aluminijum iz EU i da zapreti istim merama kad je reč o uvozu automobila iz Evrope. Zbog "nefer" trgovine njegova zemlja trpi manjak u kasi, veli Tramp.

Osim tog ekonomskog konflikta sa SAD, Berlin ima problem i sa evropskim zemljama, koje povećavaju svoje dugove da bi uvezle nemačku robu. Prema propisima Unije, naime, članice ne smeju na duge staze da inkasiraju spoljnotrgovinske suficite veće od šest odsto svog bruto društvenog prihoda (BDP). Nemačka, međutim, to pravilo krši godinama, pa je lane ovaj prekršajni procenat iznosio bezmalo osam. Tamošnji mediji, podsećaju da u toj kategoriji Holandija, ipak, nema premca, jer je njen trgovinski suficit čak dvostruko viši od dozvoljenog, odnosno, čini 12 odsto ukupnog BDP.

Folker Trajer, analitičar za spoljnu trgovinu pri Nemačkoj industrijskoj i trgovačkoj komori, smatra da je ovakav plus "pokazatelj kvaliteta nemačkih kompanija i atraktivnosti njihovih proizvoda u međunarodno teškom okruženju". Trajer odbacuje tvrdnje da Nemačka zasipa svet svojom robom i podseća da je nemački kapital u mnogim zemljama otvorio na stotine hiljada radnih mesta. Samo na teritoriji Kine, u nemačkim firmama radi oko milion ljudi, a u SAD oko 850.000.

Nemci znaju ne samo da proizvode višak već i da troše. Tako su kao turisti nemački građani, zbirno, potrošili u 2016. godini na putovanjima najviše od svih, ukupno 120 milijardi evra. Pojedinčano, veće trošadžije su građani Luksemburga, Malte ili Austrije ali Nemaca ima više, pa su u konačnom zbiru na prvom mestu.

U prvom polugodištu, nemačka roba izvezena je u svet u ukupnoj vrednosti od 662,8 milijardi evra. To je povećanje od 3,9 odsto u odnosu na prethodnu godinu, za šta je posebno zaslužno povećanje izvoza u druge zemlje EU (5,4 odsto).

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.