JAR ekonomija sporo napreduje

Izvor: B92, 04.Nov.2013, 13:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

JAR ekonomija sporo napreduje

Johannesburg -- Južnoafrička Republika pokušava da oporavi ekonomiju još od ukidanja aparthejda, ali u tome kaska za uporedivim zemljama, upozorila je banka "Goldman Saks".

Banka upozorava da je visoka nezaposlenost medju mladima ugrozila snove miliona gradjana i da je neophodno uhvatiti se u koštac sa tim problemom, prenosi Frans pres.

Najmanje sedam miliona stanovnika JAR je bez posla, odnosno jedan od troje radno sposobnih. Oko 85 odsto crnačkog stanovništva u JAR >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << još uvek živi u siromaštvu i važno je da vlada preduzme korake za smanjenje nejednakosti, rast zaposlenosti, pogotovo medju mladima, kao i da zaštiti srednju klasu, navodi "Goldman".

Prošle su dve decenije otkako je u JAR uspostavljena demokratska vlast, koja je "u nasledstvo" dobila visok javni dug, inflaciju i nezaposlenost, što je i dalje "Ahilova peta" južnoafričke ekonomije, smatra banka.

U poslednjih 20 godina,strane direktne investicije su u proseku iznosile 1,9 milijardi dolara godišnje, a trebalo bi da iznose od pet do deset milijardi, procenjuje "Goldman". Poredjenja radi, Brazil je prošle godine imao neto investicije vredne 68 milijardi dolara.

JAR se ubraja u privrede u usponu sa rastućim globalnim uticajem i zajedno sa Brazilom, Rusijom, Indijom i Kinom čini grupaciju BRIKS.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.