Izvor: B92, 06.Dec.2013, 13:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Investitori tužili S&P
Amsterdam -- Šesnaest evropskih investitorskih kompanija podnelo je tužbu protiv američke bonitetne agencije "Standard i Purs" (S&P) i "Rojal benk ov Skotland" (RBS).
Oni traže odštetu u iznosu od 250 miliona dolara za pokrivanje gubitaka po osnovu takozvanih "toksičnih" finansijskih proizvoda iz perioda finansijske krize 2007-2008. godine.
"Osnovali smo fondaciju u Holandiji i podneli tužbu okružnom sudu u Amsterdamu", izjavio je Džon Voker, izvršni direktor >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << finansijske kompanije "Bentam IMF", i dodao da se njegova kompanija kotira na berzi, finansirajući učesnike velikih sudskih parnica, prenosi Frans pres.
Investitori iz Austrije, Francuske, Nemačke i Švajcarske traže kompenzaciju u iznosu od 250 miliona dolara (183 miliona evra) zbog finansijskih proizvoda koji su propali tokom krize.
"Ovi proizvodi, poznatiji kao CPDO obveznice, lansirani su 2006. godine, kada im je S&P dodelila vrhunski kreditni rejting, ali je njihova vrednost kasnije naglo pala, pokrenuvši tako finansijsku krizu 2008. godine", izjavio je Voker.
CPDO obveznice je izdala filijala holandske banke ABN Amro, koju je kasnije preuzela RBS.
Prema Vokerovim rečima, S&P je koristio model koji je stvorila ABN banka kako bi procenio vrednost CPDO obveznica.
"Tvrdimo da je S&P kriv za nemar i namernu grešku prilikom dodeljivanja najvišeg rejtinga AAA tim proizvodima. Bez tog rejtinga, investitori ne bi kupili proizvod, koji je bio jedan od ključnih uzroka krize", zaključio je Voker.
S&P tužen u Holandiji u sporu oko evropskih derivata
Izvor: Capital.ba, 07.Dec.2013, 07:23
AMSTERDAM, Šesnaest evropskih investitorskih kompanija podnijelo je tužbu protiv američke bonitetne agencije „Standard i Purs“ (S&P) i „Rojal benk ov Skotland“ (RBS), tražeći odštetu u visini od 250 miliona dolara ..












