Izvor: B92, 27.Okt.2015, 09:43 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Inspekcija više, rezultati bolji
Iako se puna primena očekuje od aprila iduće godine, Zakon o inspekcijskom nadzoru je već počeo da daje prve rezultate.
Cilj zakona nije samo kažnjavanje već I da se pruži mogućnost onima koji su do sada radili u sivoj zoni da registruju svoju delatnost.
To je rečeno na panelu u okviru regionalne konferencijie Američke privredne komore "Sledeća runda u borbi protiv sive ekonomije".
Državni sekretar u Ministarvu državne uprave i lokane samouprave, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Željko Ožegović rekao je da su za suzbijanje sive ekonomije potrebni obučeni ljudi, tehničke mogućnosti, ali i dobar zakonodavni okvir.
Ožegović je podsetio da je taj zakon donet u aprilu, da su u međuvremenu donete uredbe i pravilnici i da bi puna primena Zakona o inspekcijskom nadzoru trebalo da počne od aprila 2016. godine.
Kako je kazao, koordinaciona komisija, bavi se time kako omogućiti usklađivanje sektorskih zakona sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru, koji između ostalog predviđa saradnju inspekcija, odnosno da svaka inspekcija treba da ima uvid o tome šta rade druge inspekcije.
Ožegović je rekao da će to pomoći u planiranju svega kao i da se inspekcije fokusiraju na one oblasti gde su rizici najveći.
On je izneo podatke da je u avgustu 2015. godine zabeleženo 71 odsto više registrovanih privrednih subjekata u odnosu na avgust 2014. godine.
Koordinator u Sektoru za kontrolu Poreske uprave Miroslav Djinović rekao je da Poreska uprava radi na izmeni procedura kako bi spremno dočekali punu primenu Zakona o inspekcijskom nadzoru, a glavni tržišni inspektor Lidija Stojanović rekla da su, kada je u pitanju nelegalno poslovanje, podjednako zastupljene i roba i usluge.
Gradski menadžer Goran Vesić rekao je da je grad Beograd ostvario velike uspehe u prethodnom periodu pojačanim inspekcijskim nadzorom a posebno u oblasti nelegalne trgovine, gradnje i rada na crno.
Vesić je najavio da će predviđenom izmenom Zakona o komunalnoj policiji Beograd imati do 1.000 komunalnih policajaca više.
On je rekao da je do sada problem predstavljao nesinhronizovan rad inspekcija i odsustvo saradnje opštinskih i gradskih inspekcija kao i nedostatak saradnje sa tužilaštvom i MUP-om.
Načelnik Inspekcija rada, pri Ministarstvu rada, Bojan Jocić izneo je podatak da je za privih devet meseci ove godine obavljeno 45.000 inspekcijskih nadzora, što je za 15 odsto više nego u istom periodu prošle godine.
On je rekao da je vreme nadzora sada skraćeno, ali da su kontrole intenzivnije.
"Sam Zakon o inspekcijskom nadzoru daće još veći kvalitet u radu inspekcije a na tom planu važno je da se radi na preventivi", rekao je Jocić i dodao da je bitno da se poboljša komunikacija sa inspektorima.
Predstavnica USAID projekta za bolje uslove poslovanja Dragana Stanojević takođe se saglasila da je Zakon o inspekcijskom nadzoru, počeo da daje prve rezultate, da je rešeno pitanje nadležnosti i povećan nad subjektima koji posluju nelegalno.
"To je ogromna promena i ono što se pokazalo kao važno je da je saradnja između Inspekcija grada Beograda i republičke inspekcije odlična i da se i dalje radi na poboljšanju koordinacije", rekla je ona.








