Inflacija u Nemačkoj znatno posustala

Izvor: B92, 30.Mar.2017, 16:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Inflacija u Nemačkoj znatno posustala

Berlin -- Inflacija u najvećoj ekonomiji Evrope, Nemačkoj, znatno je posustala u martu nakon što je prethodnog meseca nadmašila ciljni nivo Evropske centralne banke.

Indeks potrošačkih cena u Nemačkoj je porastao u martu 1,6 odsto međugodišnje, dok je na mesečnom nivou pao za 0,6 procentnih poena, prema pokazateljima federalne kancelarije za statistiku, Destatis, prenosi agencija Frans pres.

Analitičari su predviđali da će martovska inflacija iznositi 1,8 >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << posto.

Nemačka inflacija je u martu, prema harmonizovanom indeksu potrošačkih cena, omiljenom merilu ECB-a, dostigla 1,5 procenata.

Posmatrano po pojedinačnim stavkama koje ulaze u nemačku korpu kod računanja inflacije, rast cene električne energije je u martu usporio na 5,1 odsto u odnosu na februarskih 7,2 procenta, dok se rast cena hrane spustio sa 4,4 na 2,3 posto.

Cene robe su povećane za 2,5 odsto u poređenju sa 3,2 odsto iz februara, dok je inflacija u sektoru usluga dostigla 0,7 procenata posle 1,3 posto prethodnog meseca.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.