
Izvor: B92, 25.Sep.2008, 11:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Inflacija ispod 10 odsto u 2008."
Beograd -- Guverner NBS Radovan Jelašić izrazio je očekivanje da će se do kraja godine ukupna inflacija u Srbiji smanjivati i ocenio da će biti jednocifrena.
Međugodišnja inflacija je u avgustu bila 10,5 procenata
Jelašić je naglasio da će inflacija biti jednocifrena ukoliko predstojeći rebalans budžeta ne podstakne javnu potrošnju i dodao da ukoliko želimo da i u 2009. godini inflacija nastavi da pada, budžet za narednu godinu mora da bude restriktivan, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << što je bila i preporuka tehničke Misije MMF-a.
Guverner NBS je rekao da centralna banka već dve godine ukazuje da bi Srbija trebalo da uđe u novi aranžman sa MMF-om, koji bi doprineo da se popravi kreditni rejting zemlje, što bi dovelo do smanjenja kamatnih marži banaka u Srbiji.
"To bi značilo više jeftinijeg novca na tržištu, ne samo za građane u bankama, već i za državu ako ona želi da realizuje neki projekat", ocenio je on.
Podsećajući da će delegacija Srbije ići na godišnju Skupštinu MMF-a i Svetske banke 11. oktobra ove godine, Jelašić je rekao "da bi bio red da kažemo da li želimo novi aranžman sa MMF ili ne", pogotovo imajući u vidu povećane rizike investitora zbog finansijske krize u svetu i skupljeg kapitala.
Jelašić je rekao da Srbija kao zemlja nema mogućnost da utiče na trenutnu finansijsku krizu u svetu i kretanje bazne kamate Evropske centralne banke za evro, ali može i itekako da utiče na smanjenje ekonomskog rizika Srbije, "šta više - moramo nešto da uradimo".
Guverner NBS je preporučio građanima da se najpre preračunaju i dobro razmisle pre nego što uzmu nov kredit u banci.