Imate li neispravno brojilo?

Izvor: B92, 28.Mar.2013, 11:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Imate li neispravno brojilo?

Beograd -- Skoro dva miliona domaćinstava u Srbiji svakog meseca dobija račune za struju koji su obračunati na osnovu očitavanja neispravnih brojila.

Zbog toga organizacije za zaštitu potrošača prete tužbom, a u EPS-u odgovore najavljuju za sledeću nedelju.

Istraživanje balkanske istraživačke mreže (BIRN-a )pokazuje da od 3,2 miliona brojila, čak 1,8 miliona su brojila koja se ne smeju upotrebljavati zbog zastarelosti.

Potrošači pored utrošene struje >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << plaćaju i održavanje mernog mesta, dok je obaveza Elektroprivrede Srbije da obezbedi ispravna brojila.

Goranom Papovićem iz Nacionalne organizacije za zaštitu potrošača kaže za B92 da je ta organizacija godinama ukazivala na problem brojila.

"Drago nam je da je sada neko uradio i istraživanje. Svih ovih godina smo ukazivali da su uređaji za merenje utroška električne energije neispravni. Jer njihov rok trajanja je između osam i dvanaest godina, posle toga oni više ne mogu da budu u prometu. Tako da na osnovu njih elektordistribucije ne mogu naplaćivati računa a još manje mogu utuživati zbog duga. Međutim sud donosi uvek presude u korist elektrodistribucija koje su monopolisti", kaže Papović.

On navodi da je Nacionalna organizacija za zaštitu potrošača tražila od svih elektrodistribucija da im dostave koliko tačno takvih uređaja imaju.

"Dobili smo odgovor od Elektorvojvodine i dali smo im rok od šest meseci da otklone te nedostatke posle čega ćemo ih tužiti", navodi Papović.

Papović je pozvao sve potrošače koji imaju dokaze da su im brojila neispravna da se obrate Nacionalnoj organizaciji za zaštitu potrošača.

"Ukoliko potrošači imaju nestandardno brojilo onda imaju i netačan račun. Nama nije bitno da li brojilo meri u minusu ili u plusu. Potrošači plaćaju za održavanje mernih jedinica", zaključuje Papović.

Na jugu Srbije su najveća dugovanja za struju, ali je i mnogo više potrošača nego kupaca, zato što, kako kaže Aleksandar Krstić iz Elektrodistribucije Jugoistok, malo je onih koji potrošenu struju uopšte plaćaju.

“Određeni broj mernih uređaja na mernim mestima kupaca električne energije verovatno imaju žig stariji od zakonski propisanog. Koliki je broj, teško je utvrditi u ovom trenutku zbog elektronske baze podataka novijeg datuma”, tvrdi Krstić.

“Za sprovođenje sistematske zamene brojila potreban je veliki broj mernih uređaja koje nažalost nemamo u ovom trenutku u Jugoistoku. Podsetiću vas da je EPS u više navrata pokušavala javnu nabavku brojila ali su svi oni prošli neuspešno”, navodi on.

Za brojila je odgovoran njihov vlasnik - EPS, a njihovu ispravnost, odnosno tačnost rezultata merenja, garantuje jedino redovno overavanje. Za pregled i žigosanje nadležna je jedna služba - Direkcija za mere i dragocene metale.

"Brojilo električne energije, čiji je državni žig prestao da važi ne sme se uptrebljavati, jer samo brojilo sa važećim žigom može da daje pouzdane rezultate merenja na osnovu kojih se vrši naplata utrošene električne energije”, objašnjava Lucija Dujović iz Direkcije za mere i dragocene metale.

“Direkcija za mere i dragocene metale je u vršenju metrološkog nadzora nad brojilima električne energije u upoterbi, u poslednje tri godine, pronašla oko 50 odsto brojila bez važećeg državnog žiga, koja po zakonu ne bi smela da se upotrebljavaju. S tim u vezi, napominjem da ovaj problem nije novijeg datuma već je postojao i prethodnih godina", navodi Dujovićeva.

U EPS-u su danas bili raspoloženi da pričaju o nabavci novih bagera i transportera za Kolubaru, ali ne i o tome kako i kada će rešiti problem neispravnih brojila. Sve odgovore u rukovodstvu najavljuju za sledeću nedelju.

Nastavak na B92...






Povezane vesti

EPS šalje neispravne račune

Izvor: Medijski istraživački centar, 29.Mar.2013, 10:12

Skoro dva miliona domaćinstava u Srbiji svakog meseca dobija račune za struju koji su obračunati na osnovu očitavanja neispravnih brojila. Takve račune građani mogu da ospore na sudu.. Istraživanje BIRN-a pokazuje da od 3,2 miliona brojila, čak 1,8 miliona su brojila koja se ne smeju upotrebljavati...

Nastavak na Medijski istraživački centar...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.