IZGRADNJA NA KORIDORU DOVELA DO ZLATA! Jedna deonica auto puta u centralnoj Srbiji bukvalno leži na bogatstvu

Izvor: SrbijaDanas.com, 09.Maj.2021, 08:13

IZGRADNJA NA KORIDORU DOVELA DO ZLATA! Jedna deonica auto puta u centralnoj Srbiji bukvalno leži na bogatstvu

Direktor Geološkog zavoda Srbije, profesor Dragoman Rabrenović kaže da je Pravilnik o geološkim istraživanjima značajan dokument kojim se otvaraju vrata za nove investicije u ovoj oblasti.

Da je Srbija bogata rudnim bogatstvima i da su neka od njih do skoro bila neotkrivena potvrđuje i to što su tokom priprema građevinskih radova na nekim infrastrukturnim objektima, poput Koridora 10 i 11, otkrivena značajna nalazišta plemenitih metala, ali i drugih minerala, koja su >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << isplativa za eksploataciju.

Da je to tako potvrđuju i navodi stručnjaka, ali i Ministarstvo rudarstva i energetike koje je zbog toga i svojim Pravilnikom o utvrđivanju programa osnovnih geoloških istraživanja za ovu godinu, definisalo kao prioritet preispitivanje sadržaja novootkrivenih rudnih nalažišta, posebno onih između Preljine i Požege, na trasi Koridora 11. Ukoliko se pokaže da je reč o bogatim i isplativim nalazištima, ona treba da se upišu u geološke karte Srbije.

Prema dosadašnjim nalazima gotovo je sigurno da će se na toj karti naći lokaliteti u području tunela Munjino brdo i Laz , koji se posebno apostrofiraju u Pravilniku geoloških istraživanja za ovu godinu.

- Tokom 2018. godine, istraživanja metaličnih mineralnih sirovina koja su pratila pripremne građevinske radove u području izgradnje koridora 11, a naročito na izgradnji tunela Munjino brdo i Laz, pokazala su značajna nalazišta zlata i povišene sadržaje srebra na tim lokacijama. Na lokalitetu "Munjino brdo", iz jezgra bušotine koja se nalazi u filitima, dobijeni su sadržaji zlata od 5,74 ppm i srebra od 0,7 ppm. Pored ovih metala na ulazu u tunel "Munjino brdo" u grafitičnim škriljcima i filitima registrovani su povišeni sadržaji hroma i srebra. Na izlazu iz tunela registrovani su povišeni sadržaji hroma, mangana, srebra i kobalta - navodi se u Pravilniku.

Ono što se ne navodi je da se oznaka ppm (engl. parts per million), odnosi na milioniti deo celine, ali i da je eksploatacija rude zlata isplativa sa već 0,5 ppm. Drugim rečima, ako su tačna ova početna istraživanja, reč je o izuzetno bogatom nalazištu.

Da je to tako potvrdili su još 2015. godine stručnjaci Geološkog zavoda Srbije koji su nagovestili da će izgradnja Koridora 11 pokrenuti i rudarstvo, jer je probijanje trase dovelo do izuzetnih otkrića.

- Luk na kome se nalaze planine Rudnik, Borač i Kotlenik, deo je velikog vulkanskog prostora koji je samo u jednom delu istražen. Sada se tu gradi auto-put i otkrića prilikom probijanja trase ukazuju na značajna ležišta. Ekipe Geološkog zavoda naišle su na stare rudarske potkope u čijim stenama su pronađeni antimon, živa i zlato. Reč je o jedinstvenom prostoru za nove rudnike, samo da neko bude zainteresovan da ih eksploatiše - govorili su tada iz Geološkog zavoda Srbije.

Te njihove indicije su se pokazale kao tačne jer su pored zlata, srebra, na nekim lokalitetima, poput Ivanovci kod Ljiga, potvrđeni i povišeni sadržaji retkih metala poput berilijuma, niobijuma, volframa, srebra i torijuma.

- U 2016. godini najveći obim osnovnih geoloških istraživanja obavljen je na Koridorima 11 i 10. Na području Takovo-Preljina, duž trase puta, tada su otkrivene interesantne mineralizacije antimona, hroma, nikla i žive. Istraživanja su obavljena i na području izgradnje trase Koridora 10, od Niša do Pirota, kada su u Ridanjsko-krepoljinskoj i Borsko metalogenetskoj zoni zabeležena interesantna nalazišta bakra i zlata. Zbog svih okolnosti u 2021. godini, planiran je nastavak geoloških istraživanja na Koridoru 11, odnosno na deonici Preljina-Požega, ali i na putnom pravcu Ruma-Šabac-Loznica, kao i na drugim geološki interesantnim područjima - navodi se u dokumentu Ministarstva rudarstva.

Pored ovih nalazišta država plemenite metale traži i na Goliji i Ozrenu. Reč je o perspektivnim terenima koji imaju visok sadržaj zlata. Zato će se na ovim planinama nastaviti istraživanja i u 2021. godini koja će biti proširena i na teritoriju između Zlatara i Priboja.

Sva ova istraživanja trebalo bi da se završe do kraja 2024. godine, kada će se pokazati koja od njih su isplativa za eksploataciju.

- Programom se planira nastavak terenskih, laboratorijskih i kabinetskih istraživanja na započetim i novim projektima izrade Geološke karte Srbije, izvođenje hidrogeoloških i inženjerskogeoloških istraživanja, kao i geološka istraživanja metaličnih, nemetaličnih i energetskih mineralnih sirovina. Rad na ovim projektima i nakon njihovog završetka, stvoriće uslove za primenjena geološka istraživanja koja će otvoriti vrata kako domaćim tako i stranim investitorima - rekao je Rabrenović.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.