Izvor: Blic, 09.Apr.2002, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

I sekunde su minuti

I sekunde su minuti

BEOGRAD - Svaki započeti telefonski razgovor u mobilnoj mreži 063, čak i ako traje manje od 30 sekundi 'Mobtel' svojim korisnicima, kako su utvrdili kontrolori Savezne antimonopolske komisije, naplaćuje po ceni razgovora od jednog minuta. Time ova kompanije koristi svoj monopolski položaj na domaćem tržištu za sticanje ekstradobiti na štetu korisnika svojih usluga, a takav način obračunavanja cene razgovora nije se promenio ni nakon uvođenja >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << predstečajnog postupka.

- Kontrola u 'Mobtelu' bila je inicirana nerealno visokim računima koje građani dobijaju za razgovore obavljene u mreži 063, a osnova da ova firma ima monopolski položaj nađena je u činjenici da, i pored postojanja konkurentske mreže 064, ova firma ima daleko bolju tehničko-tehnološku osnovu od 'Mobilne telefonije Srbije' - kaže za 'Blic' Mirjana Mišković-Vukašinović, savetnik u Antimonopolskoj komisiji. Prema njenim rečima, zaokruživanje trajanja razgovora na više redovna je pojava u 'Mobtelu'. Čak se i razgovor koji traje minut i trideset jednu sekundu naplaćuje kao da je trajao dva minuta.

- Zatražili smo od nadležnih službi u 'Mobtelu' da nam pruže na uvid svoj interni akt na osnovu kojeg se obračunava utrošak impulsa i vrši njihovo zaokruživanje na veći iznos. Međutim, još uvek nismo dobili traženu dokumentaciju, iako je rok za to bilo početak aprila. Tako su se stekli uslovi da se primeni član 15 Antimonopolskog zakona koji predviđa novčane kazne od 30.000 do 150.000 dinara za pravno lice i 3.000-9.000 dinara za odgovorno lice u preduzeću koje odbija saradnju sa nama - ističe Mirjana Mišković-Vukašinović. Ona napominje da je kontrola obračuna vremena trajanja razgovora obavljena i u 'Mobilnoj telefoniji Srbije', gde je utvrđeno da se on obračunava u sekundama, bez zaokruživanja, i da tehnička mogućnost za takav način računanja postoji i u 'Mobtelu'.

Osim po prijavama građana i pravnih lica, Savezna antimonopolska komisija preispituje poslovanje pojedinih preduzeća i na osnovu sopstvenih indicija da neka od njih svoj monopolski položaj na tržištu zloupotrebljava radi sticanja ektradobiti. Kako u ovoj komisiji ističu, za sada njeni inspektori nemaju previše posla, ne zbog toga što monopolisti na domaćem tržištu ne zloupotrebljavaju svoj položaj, već zbog nedovoljne obaveštenosti građana.

- Verujem da ima dosta građana koji nisu ni čuli za nas i posao kojim se bavimo. Osim toga, za neke od prijava koje dobijamo, iako osnova za sumnju ima, mi jednostavno nismo nadležni - kaže Mirjana Mišković-Vukašinović. P. Radojević

'Mobtel': Korisnici se slažu

U 'Mobtelu' povodom nalaza Savezne antimonopolske komisije ističu da se tarifiranje u pripejd sistemu vrši po sekundi, bez zaokruživanja, a da se u postpejd načinu plaćanja za svaki razgovor u trajanju do 60 sekundi vrši zaokruživanjem na 60 sekundi. Po isteku prvih 60 sekundi, tarifiranje se vrši zaokruživanjem na 30 sekundi, za svakih započetih 30 sekundi razgovora. U ovoj kompaniji dodaju da su o načinu tarifiranja korisnici blagovremeno obavešteni, a ova informacija nalazi se i na poleđini svakog mesečnog postpejd računa.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.