I komšije nenamenski troše novac

Izvor: B92, 13.Sep.2011, 10:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

I komšije nenamenski troše novac

Beograd -- Državne revizorske institucije regiona susreću se sa istim problemima prilikom kontrole javnih finansija i trošenja novca poreskih obveznika kao i DRI u Srbiji.

Predstavnici DRI regiona kažu da su situacije nenamenskog trošenja novca česte u svim zemljama, bez obzira na stepen razvijenosti društva i dostignutih evropskih standarda.

Prema rečima predsednika Državne revizorske institucije Slovenije Igora Šoltesa ta zemlja već ima petnaestogodišnju tradiciju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u obavljanju posla revizije ali se susreće i danas sa neregularnostima u trošenju javnih sredstava.

"Mislim da nema nijedne zemlje na svetu koja nema problema sa trošenjem novca, samo je 'intenzitet' toga različit od zemlje do zemlje. Naša institucija postoji već 15 godina, imamo neku tradiciju, ali to nije ništa ako to uporedimo sa nekim zemljama koje imaju tradiciju dugu 250 godina", ocenio je Šoltes.

On je istakao da je u Sloveniji DRI prepoznata u javnosti kao važna institucija, koja pre svega ima važnu preventivnu ulogu.

"To znači da korisnici javnih sredstava pre nego što odluče da nešto naprave u suprotnosti sa zakonom moraju dobro da promisle, jer su naši izveštaj o potrošnji novca, uvek medijski dobro propraćeni", rekao je Šoltes i naglasio da "ako je puno takvih negativnih izveštaja to se kasnije odrazi na izborne rezultate".

Glavni državni revizor u Crnoj Gori Miroslav Ivanišević je podsetio da su sve državne revizorske insititucije u regionu relativno mlade i da se tek pozicioniraju u pravnim i ekonomskim sistemima. Zato je važno da se prepoznaju u društvu kao važan segment kontrole trošenja javnih finansija.

"Ima, naravno, problema. Svi se susrećemo sa tim da ima neracionalne, nezakonite upotrebe javnih sredstava i cilj DRI je da preko komunikacije sa javnošću, a što je najače oružje, naši izveštaji dobiju na značaju", rekao je Ivanišević koji je primetio i da se revizori, iako nemaju izvršna ovlašćenja, sve više uvažavaju i postaju nezaobilazni deo sistema.

Pomoćnik glavnog državnog revizora Makedonije Cveta Ristovska ukazala je da ta institucija ima već izgrađeno revizorsko iskustvo i da ima 100 revizora koji kontrolišu oko 1.300 korisnika sredstava iz budžeta.

"Mi smo veoma transparetni u našem radu. Sve naše revizorske izvestaje objavljujemo na internetu i u javnosti", kazala je ona, naglašavajući da se i ta institucija kao i drugi iz regiona susreće sa istim izazovima.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.