Hrvati ne žele da prodaju Inu MOL-u

Izvor: B92, 08.Dec.2010, 10:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Hrvati ne žele da prodaju Inu MOL-u

Zagreb -- U nedostatku para u državnoj blagajni, hrvatski mediji spekulišu ko bi mogao da "odreši kesu" i preuzme dodatnih osam odsto akcija Ine od malih akcionara.

Time bi se osujetio MOL-ov plan da postane većinski vlasnik te naftne kompanije.

ako je MOL dospeo na prvo mesto evropske liste najboljih naftnih i gasnih kompanija, i to po peti put od 2003. godine, Hrvati ne žele da svoju Inu prepuste stranoj kompaniji.

Kao moguće učesnike >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << trgovine sa malim akcionarima, kojima je MOL ponudio 2.800 kuna (370 evra) po akciji "i ni pare više", list navodi penzijske fondove, "veliku i moćnu" državnu firmu Janaf (Jadranski naftovod) i kompaniju Adris iz Rovinja.

U tekstu se, takođe, navodi da će MOL, prema predviđanju stručnjaka, u roku od jedne godine povratiti 2,24 milijarde kuna (300 miliona evra), koliko mu treba za otkup svih osam odsto akcija, uz pitanje zašto to nije isplativo za hrvatske firme ako je isplativo za MOL.

Pored toga, piše Večernji list, vrednost Ine je sada veća jer joj ostaju poslovi sa gasom, a Vlada će uskoro odobriti povećanje njegove cene za 12 do 13 odsto.

Ulaskom u EU cena gasa će biti uvećana za dodatnih 30 odsto, što znači da Ina na uvoznom gasu više neće da beleži gubitke, kao u prvih devet meseci, kada je zabeležila oko 460 miliona kuna (65 miliona evra) minusa.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.