Hljeb skuplji za 80, mlijeko za 90 feninga

Izvor: Capital.ba, 05.Dec.2022, 15:20

Hljeb skuplji za 80, mlijeko za 90 feninga

BANJALUKA, BIJELJINA – Poskupljenja u BiH su se u proteklih godinu dana najviše odrazila na cijene osnovnih životnih namirnica, a to pokazuju i podaci da je prosječna cijena litre mlijeka porasla za 90 feninga, dok je kilogram pšeničnog hljeba skuplji za 80 feninga. Foto: Pixabay Ovo su zvanični podaci Agencije za statistiku BiH, gdje se navodi da je u oktobru ove godine kg riže koštao 4,1 KM, što je za jednu marku skuplje nego lani, dok kilogram hljeba od pšeničnog brašna košta 3,2 >> Pročitaj celu vest na sajtu Capital.ba << KM, a lani je cijena iznosila 2,4 KM. Tako se i litar mlijeka u tetrapaku u oktobru prošle godine mogao kupiti u prosjeku za 1,4 KM, dok je prošlog mjeseca koštao 2,3 KM. I cijene jaja su skočile, pa tako sada komad košta 0,4 KM, dok je lani cijena iznosila 0,3 KM. Ipak, to nije sve, litar ulja lani je koštao 3,1 KM, dok je u prošlom mjesecu bio 4,6 KM. Osim navedenih, i cijene mesa su znatno skočile, pa je tako za kilogram junetine bez kosti potrebno izdvojiti 18,6 KM, što je za 4,2 KM skuplje u odnosu na lani, dok je cijena svinjetine sa kostima sa 7,6 za godinu porasla na 9,9 KM. Prema dostupnim podacima, prosječni rast cijena zabilježen je u odjeljcima hrana i bezalkoholni napici za 25,9 odsto. Uzevši u obzir da je inflacija u našoj zemlji 17,4 odsto, kao i da je, prema posljednjim podacima prosječna plata viša za 14,7 odsto, naši sagovornici ističu da je evidentno da plate ne prate inflaciju. Jovan Vasilić iz Udruženja potrošača “Zvono”, Bijeljina, za “Nezavisne” ističe da se u BiH skoro 90 odsto proizvoda uvozi, i to prehrambenih. “Mi faktički uvozimo inflaciju. Najveća poskupljenja su hrane, odnosno osnovnih životnih potrepština. Kod nas su neznatno porasle penzije i plate, ali to je potrošeno već polovinom ove godine. Mi iz udruženja potrošača mjesecima unazad govorimo da te cijene nisu realne, ali mi ne možemo ništa uraditi, jer ne možemo ući u prodavnicu i tražiti ulazne fakture te vidjeti koliko je ko zaračunao maržu”, rekao je Vasilić. Ističe da je otkupna cijena mlijeka oko 0,8 KM, a da u prodavnici košta 2,5 KM te da to treba iskontrolisati. “Dobro je da je inspekcija počela provjeravati i pisati kazne, no i one su male, i treba ih pooštriti i kontrolisati ih u kontinuitetu”, dodaje on. Nezavisne novine Чланак Hljeb skuplji za 80, mlijeko za 90 feninga се појављује прво на Capital.ba - Informacija je capital.

Nastavak na Capital.ba...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Stanivuković ukidanjem “kanži” napunio budžet

Izvor: Capital.ba, 05.Dec.2022

BANJALUKA – Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković ukinuo je polovinom prošle godine praksu da se nepropisno parkirana vozila blokiraju “kandžama”. To se sada višestruko isplatilo. FOTO: Pixabay Potez koji je olakšao život vozačima, jer nisu morali ići u banku da uplate kaznu pa...

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Capital.ba. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Capital.ba. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.