Izvor: B92, 14.Mar.2014, 21:46 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Hladno vreme ugrozilo instant kafu
Hanoj -- Ekstremni vremenski uslovi ugrozili su proizvodnju kafe u Vijetnamu, najvećem svetskom izvozniku zrna kafe Robusta, koja se koriste za dobijanje instant kafe.
Veoma hladno vreme i suša doveli su do pada proizvodnje u 2013/14. od osam odsto na godišnjem nivou na 1,37 miliona tona, izjavio je za Frans pres potpredsednik Vijetnamske asocijacije za kafu i kakao (VICOFA) Do Ha Nam.
Proizvodnja kafe Arabika takođe je ugrožena zbog niskih temperatura na severu zemlje, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << navodi on, dodajući da je na useve zrna Robusta u centralnom delu zemlje prošle godine uticala i suša, koja je oštetila više od 34.000 hektara u centralnom Vijetnamu.
"Hladnoća je poslednjih meseci ozbiljno pogodila proizvodnju kafe u severozapadnoj provinciji Son La, gde je oštećeno 1.300 hektara Arabike (10 odsto ukupne proizvodnje)", rekao je Nam.
Vijetnam je 2012. izvezao 1,73 miliona tona kafe u vrednosti od 3,67 milijardi dolara, uključujući više od 50 odsto svetske kafe Robusta. Ta zemlja je drugi po veličini proizvođač kafe u svetu, nakon Brazila.












