HR:Firme olako troše na sponzorstva

Izvor: B92, 03.Jun.2013, 13:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

HR:Firme olako troše na sponzorstva

Zagreb -- Hrvatske kompanije, bilo da je reč o privatnom ili javnom sektoru, ne ostvaruju maksimum mogućnosti kroz sponzorstva na koja neretko troše velike iznose.

Prema istraživanju agencije CiV Vetturelli koje je rađeno na uzorku od 34 hrvatske kompanije, gotovo 88 odsto kompanija ulaže značajna sredstva u sponzorisanja, a prosečna vrednost utrošena na sponzorstva u 2012. godini iznosila je skoro 3,7 miliona kuna (484 hiljade evra), prenosi Poslovni dnevnik.

Čak >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << 44 posto sponzorstava odnosi se na sport, 22,3 posto na umetnost i sport, 9,2 posto ide na nauku i obrazovanje, a 9 posto na ekologiju.

Najveća ulaganja u sponzorstva ostvaruju se unutar bankarskog i telekomunikacionog sektora, sledi farmaceutska industrija, industrija motornih vozila, prehrambena industrija i na kraju trgovina. Prema pojedinim projektnim studijama prezentovanim unutar istraživanja, vidljivo je kako je u odnosu na međunarodnu praksu efekat realizacije u Hrvatskoj u proseku manji za čak 27,5 posto.

Problem nedovoljne kvalitetne realizacije leži iz činjenici da u Hrvatskoj veliki broj kompanija još uvek nije jasno odredhen koji stručni sektori treba da sprovode i određuju promociju sponzorstva. Takođe, jedan od razloga ovog problema leži i u nedovoljnoj stručnosti i poznavanju ovog segmenta, prenosi Poslovni dnevnik.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.