Izvor: S media, 15.Avg.2012, 09:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Građani zlatom plaćaju račune
Osim zlatara i zalagaonica, sve je veći broj menjačnica koje se utrkuju u otkupu zlatnog nakita i ostalog vrednog porodičnog blaga.
Građani prodaju uglavnom da bi zakrpili rupe u porodičnom budžetu, a otkupljivači kupuju ili da bi pravili novi nakit ili da bi dalje preprodavali zlato, koje ima visoku cenu na svetskom tržištu.
"Dukat cara Franje Jozefa je draga porodična uspomena" - kaže u zlatari na Terazijama Dušica P. >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << "Prodajem ga jer treba da platim kućne račune. Dobiću 54.000 dinara za njega."
U Beogradu ima 150 zlatara koje godišnje za potrebe svoje proizvodnje od građana otkupe oko 45 kilograma zlata. Zlatari se žale da u Srbiji ne postoji uređeno tržište finog zlata u pločicama ili polugama za repromaterijal, a ni tržište investicionog zlata kao kapitala u bankama, pa su prinuđeni da otkupljuju tzv. lomljeno zlato od građana.
Cena otkupa trenutno je 2.350 dinara za gram zlata od 14 karata, a 4.000 dinara za gram 24-karatnog.
Izvor:Novosti/S media foto:Guliver/Thinkstock












