Izvor: S media, 18.Nov.2012, 20:39 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Grad u kojem je sve dozvoljeno (FOTO)
Kada uđete u Holandiju, prvo što vam upadne u oči jeste besprekorna uređenost ove zemlje, koja ima skoro 17 miliona stanovnika. Ovde ne postoji ni milimetar koji ljudska ruka ne uređuje. Fascinantne su i poslovne zgrade, koje su kao uredno izrađene makete, a putna mreža dovedena je do savršenstva.
Prestonica umetnosti
Uz nešto više ležernosti, ogledalo Holandije je i glavni grad Amsterdam. Iako se sve državne institucije i ambasade nalaze u Hagu, >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << Amsterdam je po ustavu glavni grad ove zemlje.
Sa skoro milion stanovnika, Amsterdam je grad muzeja, kanala, živopisnih trgova, aleja i parkova, brodića, čamaca i bicikala, kao i zadivljujuće arhitekture, koju stanovnici ovog grada ljubomorno čuvaju.
Svaka građevina je u isto vreme kulturni spomenik i nečiji životni ili radni prostor. Među njima su i Rebrantova kuća i trg i kuća Ane Frank.
Ulična zabava
Najpoznatiji trg u gradu je Dam, na kojem svojom monumentalnošću fasciniraju Kraljevska palata, Nova crkva, Muzej Madam Tiso i Istorijski muzej. Trg je mesto gde će vas zabaviti brojni ulični svirači, pevači i žongleri.
Trg Rembrant centar je noćnog života s brojnim kafeima, restoranima i pabovima, ali je za turiste i dalje najprivlačniji Trg Leidseplein, koji potiče iz 17. veka. Oko trga su najčuvenija amsterdamska pozorišta, "Cafe Americain", a za ljubitelje u Holandiji legalizovanog kanabisa, tu je i sedište lanca kafe-šopova "The Bulldog".
Liberalizam je glavna odlika stanovnika Amsterdama, ali i prefinjena ležernost koju brzo steknu i oni koji ovde nisu rođeni. Kao nekadašnja kolonijalna sila, Holandija je prva ukinula ropstvo, a Amsterdam je prednjačio.
Noćne dame u izlozima
Jedan od najlepših i najstarijih delova grada je "Roseburd", oblast oko Stare crkve, koja potiče iz 14. veka. Odlikuju ga stare građevine, brojni kanali, mostići, ali i Muzej erotike i Crvena zona, odnosno jedna od gradskih zona u kojima je legalizovana prostitucija.
(Dnevni avaz, Foto: Dnevni avaz/G. Bobić)






















