Godišnjica stradanja 3.267 Srba u Srednjem Podrinju: Liturgiju služio Porfirije, Vučević i čelnici Republike Srpske položili vence

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 06.Jul.2024, 04:03

Godišnjica stradanja 3.267 Srba u Srednjem Podrinju: Liturgiju služio Porfirije, Vučević i čelnici Republike Srpske položili vence

Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević i zvaničnici Srbije i Republike Srpske položili su danas vence kod Spomen-krsta na groblju u Bratuncu i odali počast za 3.267 stradalih Srba u srednjem Podrinju i Birču.

Pored delegacije Srbije koju je predvodio premijer Miloš Vučević, venac je u ime institucija Republike Srpske položio predsednik Republike Srpske Milorad Dodik u pratnji predsednika Narodne skupštine Nenada Stevandića, premijera Radovana Viškovića, izaslanika >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << srpskog člana Predsedništva BiH Boška Tomića i ministra rada i boračko-invalidske zaštite Danijela Egića.

Cveće su položile delegacije poslanika u Narodnoj skupštini Srpske, srpski predstavnici u zajedničkim organima BiH, članovi porodica poginulih iz regije Srednjeg Podrinja i Birča, delegacije Boračke organizacije Republike Srpske i drugih nevladinih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata i Narodno-oslobodilačkog rata.

Liturgiju, litiju i parastos predvodio patrijarh Porfirije

U Crkvi Uspenja Presvete Bogodorice u Bratuncu održana je sveta arhijerejska liturgija koju je služio patrijarh srpski Porfirije, u okviru obeležavanja 32. godišnjice stradanja 3.267 Srba u Srednjem Podrinju. Potom je patrijarh Porfirije predvodio litiju koja je krenula od crkve Uspenja Presvete Bogorodice do groblja u Bratuncu, na kome je služio pomen Srednjeg Podrinja i Birča.

Liturgiji koju je služio patrijarh sa više arhijereja, prisustvovali su premijer Srbije Miloš Vučević i najviši zvaničnici Republike Srpske (RS) - predsednik RS Milorad Dodik, predsednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, premijer Srpske Radovan Višković, kao i ministri u vladama Srbije i Srpske.

Prisutni su bili i ministar bezbednosti u Savetu ministara Nenad Nešić, zamenik ministra odbrane u Savetu ministara Aleksandar Goganović, ruski asmbasador u BiH Igor Kalabuhov i predstavnici Ambasade Srbije u BiH, kao i veliki broj vernika, navodi Srna.

Liturgiji su prisustvovali i načelnici opština regije Birač, predstavnici udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, Trećeg pešadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH i veliki broj građana Podrinja, ali i iz Srbije, koji su organizovano doputovali u Bratunac.

Nakon liturgije krenula je litija od hrama Uspenja Presvete Bogorodice do groblja u Bratuncu, gde je u 12.00 časova kod centralnog spomen-krsta patrijarh služito parastos za 3.267 Srba ubijenih pre 32 godine u srednjem Podrinju i Birču.

Porfirije: Nećemo se ni milom ni silom odreći svoje pravoslavne vere, sebe i svoga

Patrijarh srpski Porfirije izjavio je danas u besedi nakon liturgije u Crkvi Uspenja Presvete Bogodorice u Bratuncu da se srpski narod ni milom ni silom neće odreći svoje pravoslavne vere, sebe i svoga.

"Mi znamo šta znači krst Hristov i poći za njim i opredeliti se za njegove vrednosti. To znači i smetnju nekima koji bi hteli sebe da nametnu kao neko pravilo, da se njima pokorimo i usvojimo njihov sistem vrednosti", rekao je patrijarh nakon liturgije koju je služio u okviru obeležavanja 32. godišnjice stradanja 3.267 Srba u Srednjem Podrinju, prenosi Srna.

Patrijarh je ukazao da se srpski narod danas sabrao na svetoj liturgiji moleći se Bogu da bude jedno sa Hristom i među sobom i ne dozvoljavajući da veštačke, neispravne i nepravedne granice mogu biti nešto što je distanca među njima.

Naveo je da je pravoslavna vera od Svetog Save do danas oblikovala i izgrađivala srpski narod da bude ono što jeste, uobličila ga onako kako sebe zna i kakvog ga zna drugi svet.

"Krst Hristov je naše ime i prezime i pokazuje da smo jedno, da imamo neraskidivo jedinstvo sabirajući se na svetoj liturgiji i da ostvarujemo i potvrđujemo kroz Hrista i pravoslavnu veru", rekao je srpski patrijarh.

Istakao je da smo zato jedno ne samo onda kada živimo u okvirima jedne granice, već gde god da se nalazimo.

"Mi potvrđujemo pripadanje svetosavskom srpskom narodu, a Hrist nas spaja u jedno", naveo je Porfirije.

Vučević:Stradanje srpskog naroda tokom ratova potvrda kontinuirane genocidne politike

Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević rekao je danas da je srpski narod tokom dva svetska rata kao i tokom ratova devedesetih na prostoru današnje Republike Srpske pretrpeo velike žrtve što, kako je naglasio, potvrđuje da se radi o kontinuiranoj genocidnoj politici sa jasnim ciljem - uništavanja srpskog naroda na tim prostorima.

"Tu opsednutost srpskim faktorom, rušilačkim i remetilačkim, pokušavali su da 'izleče' istrebljenjem čitavog naroda. Po nekima, u najmanju ruku nedobronamernim ljudima, Drina je civilizacijska granica istoka i zapada. A po njima Srbi nema šta da traže na zapadnoj hemisferi", rekao je Vučević u Bratuncu na obeležavanju stradanja 3.267 Srba u srednjem Podrinju i Birču tokom 1992. i 1993. godine.

Dodao je da je komandant logora Jasenovac Maks Luburić imao istu logiku, a da su ga njegovi sledbenici prozvali general Drinjanin, jer se kleo da će od Srba očistiti prostor do reke Drine.

"I tako su nas tokom Prvog i Drugog svetskog rata klale raznorazne kame i handžar divizije", rekao je Vučević.

Gujon: Kancelarija će uvek i na svakom mestu podsećati na stradanja srpskog naroda

Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon izjavio je danas, povodom obeležavanja 32. godišnjice od zločina nad više od 3.200 Srba u Podrinju i Birču, da će jedan od ciljeva Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju biti da svojim radom učini da svetska javnost sazna punu istinu o slabo poznatim zločinima nad srpskim narodom tokom rata devedesetih godina.

Gujon je istakao da će, u trenucima kada moćnici pokušavaju da naprave hijerarhiju među žrtvama, često ignorišući žrtve srpske nacionalnosti, Kancelarija za javnu i kulturnu diplomatiju uvek i na svakom mestu podsetiti na nevino stradanje srpskog naroda i tražiti pijetet i poštovanje za njih i njihove porodice.

Gujon je naveo da je samo na području opština Srebrenica i Bratunac stradalo oko 2.500 Srba i da su napadi na srpska sela započeti na Đurđevdan 1992. godine upadom jedinica Nasera Orića u srebrenički zaseok Gnion i bratunačko selo Gostolj, kada je zverski ubijeno petoro ljudi, najavili tragičnu sudbinu srpskog naroda u narednim godinama rata, saopštila je Kancelarija za javnu i kulturnu diplomatiju.

Gujon navodi da je na Božić 1993. godine grupa Nasera Orića izvršila napad na Kravicu, najveće srpsko selo u Podrinju i tom prilikom je ubijeno 49 ljudi, a preko 750 kuća i drugih objekata je uništeno.

Usled paljenja kuća i čitavih sela mnogobrojan narod ostao je bez krova nad glavom, a krvava ubistva ostavila su oko 800 dece bez jednog ili oba roditelja.

O hronici stradanja srpskog naroda na ovim prostorima govori činjenica da nekoliko generacija zaredom ne pamti svoje očeve i pretke, navodi Gujon i dodaje da su zločini i teror oživeli još uvek postojeća sećanja na pretrpljen genocid iz perioda tzv. Nezavisne države Hrvatske, usled čega je srpsko stanovništvo bilo primorano na masovna iseljavanja i napuštanje svojih domova.

Gujon je istakao da su brojna zverska ubistva predstavljala nastavak zločinačke namere usmerene ka istrebljenju srpskog naroda sa njegovih vekovnih ognjišta, a da se upravo takva namera koja ovim zločinima daje element genocida danas na podmukao način potura srpskom narodu kroz izglasavanje sramotne Rezolucije o navodnom genocidu u Srebrenici koja ignoriše srpske žrtve.

Egić: Najviše boli to što niko nije odgovarao za strašne zločine u srednjem Podrinju

Porodice i preživele Srbe iz srednjeg Podrinja najviše boli činjenica da niko nije odgovarao za strašne zločine nad srpskim narodom, izjavio je ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić uoči sutrašnjeg sećanja na stradale Srbe u srednjem Podrinju i Birču pod nazivom "32 godine - zločin bez kazne".

Egić je za RTRS rekao da upravo ovaj naziv najbolje oslikava odnos prema zločinima nad Srbima u BiH.

On je istakao da srpski narod nikom ne želi zlo, već samo da zločinci konačno odgovaraju za monstruozna dela koja su počinili.

Egić je rekao da brojne porodice žrtava do danas nisu pronašle posmrtne ostatke svojih najbližih i da, kako kaže, sahranjuju jednu kost kako bi imali gde da zapale sveću.

Očekivao je, ističe, da pripadnici tzv. Armije BiH ne odgovaraju za počinjene zločine, jer je već na početku rata odlučeno da su Srbi zločinci i da će odgovarati za sve, a da će muslimani biti amnestirani.

"Oni i dalje rade po instrukcijama međunarodne zajednice, iako nisu dobili obećano, nisu dobili unitarnu zemlju, a mi imamo svoju Republiku Srpsku", jasan je Egić.

On je istakao da se Bošnjaci i dalje podanički ponašaju, iako je jasno da time ne dobijaju ništa i da je jedini način za funkcionisanje BiH dogovor tri naroda.

Egić ne očekuje da će neko iz međunarodne zajednice sutra doći u Bratunac, jer bi time, kaže, negirali sve što su do sada radili protiv srpskog naroda, odnosno narativ da su zločini počinjeni samo nad muslimanima u BiH.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Vučević danas na godišnjici stradanja Srba u Bratuncu

Izvor: VojvodinaUzivo.rs, 06.Jul.2024

BEOGRAD – Predsednik Vlade Miloš Vučević prisustvovaće danas obeležavanju 32. godine od stradanja Srba u srednjem Podrinju i Birču – u Bratuncu. On će u Bratunačkom hramu prisustvovati Svetoj arhijerejskoj liturgiji koju će služiti patrijarh srpski Porfirije, a zatim i litiji od hrama Uspenija...

Nastavak na VojvodinaUzivo.rs...

Počelo obilježavanje godišnjice stradanja: Patrijarh Porfirije služi liturgiju u Bratuncu

Izvor: Nezavisne Novine, 06.Jul.2024

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije stigao je u Bratunac, gdje služi liturgiju i pomen za 3.267 Srba ubijenih u srednjem Podrinju i Birču povodom obilježavanja 32 godine od srpskog stradanja na ovom području.

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.