Izvor: Politika, 01.Nov.2013, 22:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Gas jeftiniji od 1. decembra
Slažem se da je stanje u „Srbijagasu” neodrživo i spreman sam za restrukturiranje – kaže Dušan Bajatović, direktor ove kompanije
Od 1. decembra gas će u Srbiji pojeftiniti za 3,6 odsto, najavio je juče generalni direktor „Srbijagasa” Dušan Bajatović, dodajući da je odluku o pojeftinjenju gasa donela Agencija za energetiku posle pada kursa dolara.
On je precizirao da do pojeftinjenja dolazi zbog uvođenja metodologije o javnom snabdevanju potrošača >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << u Srbiji gasom koju primenjuje nadležna Agencija i dodao da bi bilo dobro da se cena i ubuduće tako formira, jer će tada cena gasa biti realnija.
Najvažnije od svega je da vlada shvati da cena gasa ne može da bude socijalna kategorija, jer je reč o energentu koji se 90 odsto uvozi i koji mora da se plaća.
– Ukoliko vlada ne prihvati da se ubuduće gas prodaje po ekonomskoj ceni, nego budu i dalje insistirali na socijalnoj, zbog kojih su i nastali ovoliki gubici, nema svrhe ulaziti u proces restrukturiranja, jer će dugovi nastaviti da se gomilaju, kaže on.
Razgovori o restrukturiranju trebalo bi da počnu u vladi sledeće nedelje, a finansijsko restrukturiranje moglo bi da košta između 600 i 800 miliona evra.
– „Srbijagas” će predložiti model restrukturiranja na kome se radi dve i po godine i koji predviđa da to javno preduzeće postane nacionalna gasna kompanija u 100 odsto državnom vlasništvu, odnosno holding uz pravno, a ne vlasničko razdvajanje delatnosti, kazao je on.
Glavne razlike u modelu restrukturiranja između predloga „Srbijagasa” i Ministarstva energetike su način podele delatnosti i vremenski okvir, objasnio je on i dodao da je predviđeno da se restrukturiranje završi do 1. januara 2015. i da će organizacija kompanije biti u potpunosti usklađena sa trećim energetskim paketom EU, koji podrazumeva razdvajanje delatnosti transporta od prodaje.
– Slažem se sa članovima vlade da je stanje u „Srbijagasu” neodrživo i spreman sam za restrukturiranje. Akumulirani gubitak „Srbijagasa” je 1,06 milijardi evra, potraživanja su oko 800 miliona evra, od kojih je polovina nenaplativa, upozorio je Bajatović.
Razlog za to je vođenje socijalne politike preko cene gasa i neplaćanja gasa, zbog čega je „Srbijagas” morao da se zadužuje. Sve prethodne vlade, od Vojislava Koštunice do danas, davale su saglasnost da se „Srbijagas” zadužuje i mi smo na to upozoravali, jer smo znali do čega će to da dovede, kaže on.
Cilj finansijskog restrukturiranja treba da bude da se kapital preduzeća podigne na najmanje 100 miliona evra, kako bi bilo sposobno za investicije i realizaciju projekata kao što su gradnja gasovoda Južni tok, skladišta gasa i gasnih elektrana.
--------------------------------------------------------------
Južni tok možda i u novembru
Gradnja gasovoda Južni tok u Srbiji počeće između 20. novembra i 20. decembra ove godine, najavio je Dušan Bajatović, direktor „Srbijagasa”, dodajući da će radovi početi kod Kovilja i da je sve spremno za njihov početak. On je kazao i da će 2014. godine na raspolaganju biti 500 miliona evra za finansiranje ovog gasovoda.
Upitan kakvih to problema ima u Vojvodini oko početka gradnje Južnog toka o čemu je predsednik Srbije Tomislav Nikolić izvestio svog kolegu Vladimira Putina, Bajatović kaže, da su svi problemi rešeni, a ticalo se davanja bankarskih garancija za 10.000 parcela preko kojih će gasovod proći.
Za svaku od ovih parcela bila je potrebna bankarska garancija, a ne depozit, što je veliki posao. Ali sve je urađeno. I vlada je zaista sve učinila da ovaj posao započne, zaključio je on.
J. Petrović-Stojanović
objavljeno: 02.11.2013.



















