Izvor: B92, 20.Mar.2014, 14:39 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Frikom platio kaznu za monopol
Beograd -- Poreska uprava naplatila je kaznu od 366 miliona dinara kompaniji Frikom zbog dominantnog položaja na tržištu, potvrđeno je u Poreskoj upravi.
Iznos kazne od 366.115.005 dinara obuhvata glavni dug i kamatu i naplaćen je 19. marta ove godine, i to na osnovu rešenja za prinudnu naplatu novčanog iznosa mere zaštite konkurencije.
Tu meru je donela Filijala Poreske uprave Palilula 14. marta, na osnovu zahteva Komisije za zaštitu konkurencije, rečeno je u Poreskoj >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << upravi.
Kazna je naplaćena, nakon što je Vrhovni kasacioni sud odbio zahtev Frikoma za preispitivanje sudske presude Upravnog suda, kojom je potvrđeno rešenje Komisije za zaštitu konkurencije o zloupotrebi dominantnog položaje te kompanije i izricanje mere plaćanja novčane kazne.
Komisija je u novembru 2012. godine Frikomu izrekla meru plaćanja novčanog iznosa od 301.950.520 zbog zloupotrebe dominantnog položaja.
Kazna je izrečena, jer je Frikom u ugovorima koje je zaključivao sa kupcima - maloprodavcima u periodu od 2008. do 2010. godine njih obavezivao na direktnu ili indirektu zabranu prodaje konkurentskih proizvoda, kao i na doslednu primenu maloprodajne cene utvrdjene cenovnicima Frikoma.
Presudom Upravnog suda od 12. marta 2013. godine odbijena je tužba Frikoma i potvrdjeno je rešenje Komisije o izricanju mere plaćanja novčanog iznosa od 301,95 miliona dinara.







