
Izvor: B92, 06.Mar.2014, 18:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Fiskalni savet: Kredit za javni dug
Beograd -- Najavljeni kredit od Emirata u iznosu od milijardu dolara trebalo bi iskoristiti za otplatu kamata na javni dug, kaže predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović
Prema njegovim rečima, to bi trebalo da bude prioritet jer samo u ovoj godini treba da obezbedimo četiri milijarde evra u te svrhe.
"Trenutno nemamo alternativu, sem da ta sredstva koristimo za otplatu javnog duga", kaže Petrović.
On je dodao da razume potrebu da se pokrene privreda, ali, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kako je rekao, to može da dođe na red kada se rast javnog duga zaustavi i javne finansije koliko-toliko unormale, ili se bar postave temelji da one idu normalnim tokom.
"Mi imamo ogromne izdatke za kamate, a ti izdaci potiču od snažno rastućeg javnog duga, tako da prosto nemamo alternativu, nego da te pare potrošimo na otplatu prethodnog duga, ili da zamenimo potencijalno zaduživanje", naglasio je Petrović.
Prema njegovim rečima, to bi bilo dobro ulaganje, jer da bi sada pokrili deficit budžeta i prispeli dug, morali bismo da se zadužimo na međunaordnom finansijskom tržištu sa kamatom sedam do 7,5 odsto godišnje.
Ako od Emirata dobijemo kredit, kako je i najavljeno sa kamatom od 2,8 odsto, razlika je četiri odsto u odnosu na prosečnu cenu kapitala na svetskom tržištu i ta razlika bi donela uštedu državi, koja je ogromna, smatra Petrović.
On očekuje da će se sa formiranjem nove vlade napraviti temelji javnih finansija i novi srednjoročni plan, načiniti rezovi u potrošnji, i time otvoriti prostor za ulaganja koja bi dolazila i iz budžeta za javne investicije, a kasnije i iz investicionih kredita.
Predsednik Izvršnog odbora Erste banke Slavko Carić kaže da je Srbiji pod hitno potrebno da pokrene novi investicioni ciklus. Za to je, kako ističe, potrebna pozitivna investiciona klima i na tome se radi, kao i dugoročna strategija investiranja u zemlji.
Eksperti, privrednici i bankari se slažu da prioritet ulaganja treba da nam bude u energetiku, poljoprivredu i telekomunikacije i IT industrija, podsetio je Carić.
"Ono što nam fali je banka za obnovu i razvoj i smatram da bi milijardu dolara koju dobijemo bio sasvim dobar osnivački kapital za takvu jednu banku, koja bi mogla dalje da se zadužuje, na primer, kod Svetske banke ili Evropske investicione banke i na konto već postojeće milijarde dolara triplira svoj kapacitet investiranja i da imamo tri milijarde dolara kojima ćemo da finansiramo razvojne projekte u Srbiji", objasnio je on.
Odgovarajući na pitanje kako pomoći republičkom budžetu da ove godine za kamate na strane kredite izdvoji četiri milijarde evra, Carić je naglasio da ćemo kamate vratiti jedino ako budemo više radili, a više ćemo raditi isključivo ukoliko budemo sada investirali u nove proizvodne procese.
Predsednik Udruženja korporativnih direktora Srbije Toplica Spasojević je mišljenja da je najlakše od tog novca vratiti kredite koji su ranije uzeti s višim kamatama, koje su se kretale od 5,5 i 6,2 odsto godišnje, ali da je danas mnogo važnije pokrenuti proizvodne kapacitete i dovršiti izgradnju infrastrukture, što je važno za približavanje EU i za zapošljavanje.
"Danas je najveći problem u Srbiji zapošljavanje i to smo videli iz predizborne kampanje političkih stranaka, koji su shvatili šta tišti običnog čoveka, a to je pre svega njegova budućnost vezana za radno mesto", kazao je Spasojević.
On je ocenio da je u ovom momentu najvažnije da napravimo koncenzus da se taj novac upotrebi za oživljavanje privrede ili preduzetništva.
Sredstva bi bila usmerena ili preko Fonda za razvoj, ili preko poslovnih banaka, na bazi konkursa za najbolje projekte ili da se pokrenu neki slabo razvijeni regioni ili veliki proizvodni sistemi koji imaju prođu na svetskom tržištu, ali nemaju dovoljno obrtnih sredstava, objasnio je sagovornik Tanjuga.
Odobravanje kredita od milijardu dolara sa povoljnom kamatom odlična vest za privredu Srbije, što je i vrsta malog poklona zbog povoljne kamate, zaključio je Spasojević.
Ekonomista Ljubodrag Savić ističe da je kredit od UAE po kamatnoj stopi od dva odsto, i sa grejs periodom na glavnicu od deset godina, zaista povoljna okolnost, da je svaki takav kredit, u kome je kamatna stopa znatno niža, dobro došao, jer se može iskoristiti za najmanje tri namene.
Pre svega, smatra Savić, kredit od UAE treba da se upotrebi za saniranje dela budžetske 'rupe', a zatim za otplatu ranijih mnogo skupljih kredita, jer, kako podseća, samo ove godine Srbija će po osnovu kamata na ranije uzete kredite imati izdvajanja veća od jedne milijarde evra.
"Deo koji preostane, a cenim da će to biti manji deo, mogao bi se iskoristiti za podsticanje proizvodnje. Ovo je jedan dobar potez sadašnje vlade, i bilo bi jako dobro ako bi vlada mogla da obezbedi još neki ovakav ili veći iznos, jer to u svakom slučaju može biti značajna pomoć za izlazak iz teškoca u kojima se danas nalazi Srbija".