Izvor: B92, 08.Jan.2016, 11:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Fed priznao: Blizu ste istini
Vašington -- Potpredsednik američke Uprave federalnih rezervi Stenli Fišer kaže da tržišta ove godine mogu očekivati tri do četiri podizanja Fedove referentne kamatne stope.
U intervjuu za američku televizijsku stanicu Si-En-Bi-Si, tri nedelje nakon što je Fed podigao kamatne stope, Fišer je rekao da su prognoze o više uzastopnih podizanja kamata u ovoj godini "blizu istine", prenosi agencija Frans pres.
"Fedove ekonomske projekcije kažu da će biti oko tri >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << do četiri povećanja kamata. Ne znamo dovoljno kako bismo znali koliko će ih biti", izjavio je on.
Fišer je rekao i da sve dok je inflacija u SAD niža od dva odsto, a nezaposlenost blizu nivoa na kom bi trebalo da bude - aktuelna stopa nezaposlenosti iznosi 5,0 odsto - Fed će morati da zadrži "prilagodljivu", odnosno dovoljno labavu monetarnu politiku kako bi ohrabrio investicije i zapošljavanje.
Američka Uprava federalnih rezervi, prema njegovim rečima, očekuje da će pritisci na inflaciju izazvani padom cena nafte i jakim dolarom uskoro izbledeti, i da će inflacija generalno početi da raste.
Fed je, kako podseća Frans pres, prošlog meseca povećao federalnu kamatnu stopu za četvrt poena, u rasponu od 0,25 do 0,50 odsto, podižući je prvi put sa nultog nivoa na kom se nalazila od finansijske krize iz 2008. godine.






