FREN: Inflacija do deset odsto

Izvor: B92, Beta, 08.Jun.2009, 14:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

FREN: Inflacija do deset odsto

Beograd -- U Srbiji će inflacija u ovoj godini biti oko deset odsto, mereno standardima Evropske unije, procenio je Fond za razvoj ekonomske nauke (FREN).

Mesečni rast cena u aprilu 0,9 odsto, a godišnja inflacija 8,8 procenata

Kako se navodi u novom broju Kvartalnog monitora, mesečni rast potrošačkih cena u aprilu je bio 0,9 odsto, a godišnja inflacija u tom mesecu dostigla je 8,8 procenata.

U prva četiri meseca ove godine inflacija je bila >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << 4,8 procenata, precizira se u izveštaju i navodi da je taj porast uglavnom posledica povećanja akciza na gorivo, pivo i cigarete, povećanja cena pod kontrolom države i poskupljenja nafte.

"Kada iz indeksa potrošačkih cena isključimo alkoholna pića, duvan, naftne derivate, toplotnu energiju i lekove, ostatak indeksa je u prva četiri meseca porastao za 2,8 odsto", navodi se u Kvartalnom monitoru.

U izveštaju se navodi da je u prva četiri meseca 2009. inflacija blago usporavala i da će inflacija merena standardima Evropske unije na kraju godine biti oko deset odsto. "Ovu procenu bi trebalo uzeti sa dosta rezerve s obzirom na sve neizvesnosti vezane za efekte i trajanje ekonomske krize", navodi se u izveštaju.

U proceni se navodi da će 2009. godina biti "godina duboke recesije" i dodaje se da je pad bruto domaćeg proizvoda u prvom tromesečju ove godine bio oko 6,5 odsto, kao i da će se pad privredne aktivnosti do kraja godine usporiti.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

FREN: Inflacija u Srbiji neće premašiti 10 odsto

Izvor: 24sata, 08.Jun.2009

Kako se navodi u novom broju Kvartalnog monitora, mesečni rast potrošačkih cena u aprilu je bio 0,9 odsto, a godišnja inflacija u tom mesecu dostigla je 8,8 procenata.

Nastavak na 24sata...

FREN: Inflacija neće premašiti 10 odsto

Izvor: EMportal, 08.Jun.2009

U Srbiji će inflacija u ovoj godini biti oko 10 odsto, mereno standardima Evropske unije, procenio Fond za razvoj ekonomske nauke.

Nastavak na EMportal...

FREN: Inflacija ove godine do 10%

Izvor: Poslovni magazin, 09.Jun.2009, 00:37

U Srbiji će inflacija u ovoj godini biti oko deset odsto, mereno standardima Evropske unije, procenio je Fond za razvoj ekonomske nauke (FREN).Kako se navodi u novom broju Kvartalnog monitora, mesečni rast potrošačkih cena u aprilu je bio 0,9 odsto, a godišnja inflacija u tom mesecu dostigla je...

Nastavak na Poslovni magazin...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.