Izvor: B92, 13.Dec.2004, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
FPP osvojio "Knjaza"
Aranđelovac, Beograd -- Investicioni fond sa Kajmanskih ostrva vlasnik je 57 odsto akcija "Knjaza", dok se o sudbini državnog paketa akcija još uvek pregovora.
"FPP Balkan Limited" već poseduje 25 odsto vlasništva u artanđelovačkoj fabrici. Direktor brokerske kuće "MV investment" Dragijana Radonjić Petrović, izjavila je za B92 da je prikupljeno još 32,94 odsto akcija od malih akcionara, što ukupno čini 57 odsto akcija.
Ona kaže da će mali akcionari svoj >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << novac dobiti u četvrtak, a narednih 20 dana "FPP" će nastaviti da otkupljuje i preostale akcije malih akcionara, ukoliko budu ponuđene na prodaju, po istoj ceni od 23.000 dinara. "Naša prva namera i prvi korak po dolasku u 'Knjaz Miloš' je dokapitalizacija, jer su, u ovom momentu, 'Knjazu' najpotrebnija sveža sredstva, zbog svih ovih dešavanja u prethodnih nekoliko meseci, kao što je i 1000 evra dobrodošlo svakom zaposlenom, ali u bruto iznosu", kaže Dragijana Radonjić Petrović.
Šta sa državnim paketom?
Iako je FPP postao većinski vlasnik "Knjaza", još uvek se ne zna šta će biti sa državnim paketom akcija od 41 odsto. U Ministarstvu za privredu rečeno nam je da su pregovori o prodaji tog paketa "FPP-u" još uvek u toku. Detaljnije informacije dobili smo od predstavnika Agencije za privatizaciju Radeta Ševića, koji je potvrdio da je "FPP Balkan limitid" uputio ponudu i za otkup državnog paketa, o kojem će se dražava izjasniti u narednih 20 dana, odnosno u skladu sa zakonskim rokom. "Agencija je pregovarala s jedinim ponuđačem koji je dao ponudu Komisiji za hartije od vrednosti, to je FPP. Ponuda je kod nas, a mi formalno nećemo pristupiti potpisivanju ugovora ili sprovođenju dogovorenog dok ne istekne zakonski rok od 20 dana u kojem on ne sme da promeni odredbe postojeće ponude", kaže Šević.
Sličan odgovor dobili smo i od Dragijane Radonjić Petrović: "S obzirom na to da se naša ponuda, u skladu sa Zakonom, produžava u narednih 20 dana, neki džentlmenski sporazum izmeđi nas i države, odžnosno Agencije za privatizaciju, sa kojima smo trenutno u procesu prepisivanja i dopisivanja, jeste da ne dajemo nikakva zvanična obrazloženja jer ih i nemamo pošto smo u fazi pregovora i iznalaženja zajedničkih interesa."
Prema nezvničnim informacijma, "FPP Balkan limitid" je za jednu akciju iz državnog paketa ponudio cenu od 18.000 dinara. Dodajmo i to da je u toku istraga državnih organa koja bi trebalo da utvrdi da li je bilo neregularnosti u procesu preuzimanja akcija preduzeća "Knjaz Miloš".





