FAS: Do kraja jula novi pogoni

Izvor: B92, 22.Jul.2008, 17:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

FAS: Do kraja jula novi pogoni

Sombor -- Fabrika akumulatora iz Sombora (FAS) je saopštila da će do kraja jula pustiti u rad novi pogon za izradu akumulatora.

Proizvodnja bi do kraja ove godine trebalo da dostigne dva miliona akumulatora

Ta kompanija je najavila puštanje u rad i najmodernijeg pogona za punjenje i formiranje akumulatora - formaže. Oba pogona i proizvodne linije urađeni su po svim evropskim i svetskim standardima zaštite životne sredine i u okviru prvog investicionog ciklusa >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u vrednosti od deset miliona evra.

Prema rečima direktora FAS-a Radovana Mijailovića, pre nego što je fabriku privatizovao koncern "Farmakom MB", evidentan je bio pad kvaliteta somborskih akumulatora, tako da je bilo potrebno pet godina da bi tržište uočilo da je došlo do poboljšanja.

Od momenta privatizacije, marta 2006 godine, modernizovane su postojeće linije i izvršene kadrovske i organizacione promene, a proizvodnja je od 600 hiljada akumulatora u toj godini povećana je na 1,2 miliona u 2007, a do kraja ove godine trebalo bi da dostigne dva miliona komada.

U fabrici ističu da su u pogonu i nova postrojenja za pripremu vode, kao i pogon plastike. Kupljeno je i osam novih mašina, novi mlinovi za mlevenje rafinisanog olova, kao i šest kjuring komora, a u toku je i montaža nove linije za industrijski program, trakcione i stacionarne baterije.

Fizički obim proizvodnje u fabrici je za 54 odsto veći u odnosu na prošlu godinu, a prodaja akumulatora na domaćem tržištu povećana je za šest procenata, sa ciljem da do kraja godine to povećanje dostigne 15 odsto, saopštio je FAS.

Ta somborska kompanija svoje proizvode plasira najviše na rusko tržište, kao i u republike bivše Jugoslavije, zatim u Grčku, Bugarsku, Rumuniju, Madjarsku, Češku, Slovačku, Austriju, Nemačku, Italiju, Litvaniju, Libiju, Senegal, Kuvajt i Gvineju.

Fabrika će, kako je navedeno u saopštenju, izgraditi i prugu u dužini od 360 metara do terminala, što će značajno smanjiti troškove isporuke i transporta.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.