Izvor: Politika, 30.Sep.2008, 14:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Evropska unija u strahu od kineskog mleka
Od našeg stalnog dopisnika
Brisel, 27. septembra – Kontrolori hrane u Evropskoj uniji naredili su juče rigorozno testiranje uvoznih prehrambenih proizvoda koji sadrže makar 15 odsto mleka u prahu, nakon što su zaključili da hrana koja sadrži neispravno mleko u prahu iz Kine možda cirkuliše Evropom, dovodeći decu u opasnost.
Akcija koju su najavile Evropska komisija i Agencija za zaštitu hrane, značajno proširuje potencijalni geografski >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << prostor kineskog skandala sa pokvarenim mlekom i sada uključuje različitu hranu u prodaji širom sveta. Evropljani su najviše zabrinuti za čokoladu, karamele i keks. EU je zatražila od carinskih službi da pažljivo kontrolišu uvoz hrane zbog mogućnosti da sadrži kinesko mleko u prahu. EU je još ranije zahtevala od Kine detaljan izveštaj o raširenosti zagađenja mleka.
Svetska zdravstvena organizacija i Unicef takođe su juče izrazili zabrinutost u vezi sa ovim slučajem. U SAD grupe potrošača su se obratile Agenciji za hranu i lekove da ograniči uvoz hrane koja može da sadrži kontaminirano mleko iz Kine.
U Kini je obolelo više od 50.000 dece tokom poslednjih nekoliko nedelja od mlečnih proizvoda koji su bili zagađeni melaminom iz hemijske industrije, što je izazvalo popriličan skandal koji potresa i samu kinesku vladu, a šef kineske uprave za kontrolu kvaliteta podneo je ostavku.
Iako uvoz kineskih mlečnih proizvoda i hrane za bebe u EU nije dozvoljen, evropske zemlje mogu uvoziti obrađene namirnice koje imaju u svom sastavu mleko u prahu iako su proizvedene van Evrope. Zbog toga u EU strahuju da neki od tih proizvoda možda sadrže kinesko mleko u prahu. Tokom prošle godine EU je uvezla oko 19.500 tona slatkiša iz Kine, uključujući peciva, kolače i keks i oko 1.250 tona čokolade i proizvoda koji sadrže kakao.
Deca koja konzumiraju keks i čokoladu su u potencijalnoj opasnosti da unesu u organizam trostruko višu količinu melamina od neškodljive, a povećan unos melamina može izazvati pesak ili kamen u bubrezima. Evropska komisija pokušala je da proceni stepen rizika, ali veliki problem je nastao sa mešanim prehrambenim proizvodima koji mogu sadržati mleko u prahu iz Kine.
Nina Papadulaki, portparol EK-a, nije znala koliko evropskih kompanija prodaje prehrambenu robu iz Kine ili robu koja sadrži kineske komponente, jer u vremenu globalizacije industrije hrane nije jednostavno utvrditi poreklo proizvoda. Ona je rekla da je od zemalja članica, kao i od kompanija u EU, zatraženo da testiraju na melamin i da u poslednjih 10 dana problem nije uočen, kao i da će se testiranja nastaviti.
Mnoge države i kompanije su već povukle iz prodaje potencijalno opasne proizvode.
Melamin je hemikalija koja se koristi u proizvodnji plastike i može se dodavati u hranu da veštački poveća sadržaj proteina.
Evropski zdravstveni stručnjaci objasnili su da čak i kada je opasno mleko u prahu prisutno u hrani na tržištu EU – nije verovatno da će to uzrokovati masovne zdravstvene probleme koji su pogodili kinesku decu, jer su deca u Kini konzumirala mleko kontaminirano melaminom nedeljama, ako ne i mesecima pre smrti.
Takođe, malo je verovatno da starija deca i odrasli obole iako su jeli kontaminiranu hranu, jer je štetno dejstvo melamina u vezi sa telesnom težinom. Riziku su izložene samo starije osobe koje su unosile velike količine melamina. Lekari su objasnili i da su toksični efekti melamina kumulativni i da njegovo taloženje može dovesti do otkazivanja rada bubrega.
V. Jokanović
[objavljeno: 28.09.2008]








