Evo šta sve banke moraju da prežive

Izvor: B92, 29.Apr.2014, 14:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Evo šta sve banke moraju da prežive

London -- Evropske banke će, na najtežem testu regulatornih tela ikada, morati da dokažu sposobnost da prežive istovremeni debakl u obveznicama, nekretninama i akcijama.

To je saopšteno iz Evropske bankarske agencije (EBA).

Evropsko regulatorno telo je, naime, izradilo krizne scenarije, sa kojima će se banke poput Dojče banke, BNP Paribe i Barkliza suočiti tokom testiranja, a rezultati tih testova će biti >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << objavljeni u oktobru, preneo je Rojters.

U okviru tih testova, biće procenjena otpornost 124 banke u 28 članica Evropske unije na eventualne buduće krize, kao i da li će banke nakon niza potencijalnih šokova biti u stanju da ostanu sa dovoljno kapitala.

Najavljeni testovi namenjeni su vraćanju poverenja u bankarsku industriju koju su tokom finansijske krize spasili poreski obveznici, a prema novim stres testovima, koji će trajati tri godine (godinu dana duže nego ranije), banke moraju dokazati da su u stanju da se izbore sa padom privredne aktivnosti od 2,1 odsto, što je znatno gore od ranije simuliranog pada od 0,4 odsto iz poslednjeg testa.

Tako loši ekonomski rezultati bi, kako navodi EBA, pogurali stopu nezaposlenosti na 13 odsto, uz obaranje cene nekretnina u proseku za 20 odsto, što bi uzrokovalo neizmirivanje obaveza po osnovu kredita u vlasništvu banaka.

Iako je privreda Evrope počela da beleži znakove oporavka posle višegodišnje krize koja je izbila 2007. godine, regulatori su se odlučili za strože testove jer prethodni rezultati testova nisu uspeli da ubede tržišta da banke imaju dovoljne nivoe kapitala.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Evo šta sve banke moraju da prežive

Izvor: Capital.ba, 29.Apr.2014

LONDON, Evropske banke će, na najtežem testu regulatornih tijela ikada, morati da dokažu sposobnost da prežive istovremeni debakl u obveznicama, nekretninama i akcijama. To je saopšteno iz Evropske bankarske agencije ..

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.