Erste dobija pomoć od 2,7 mlrd. ,

Izvor: B92, 30.Okt.2008, 16:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Erste dobija pomoć od 2,7 mlrd. ,

Beč -- Austrijska Erste banka biće prva banka iz te zemlje koja se vladi obratila za pomoć i koja će primiti 2,7 milijardi evra tamošnjih poreskih obveznika.

U zamenu za državnu pomoć, Erste banka je pristala da odobri zajam uod šest milijardi evra austrijskim korporativnim klijentima i građanima u iduće tri godine.

"Temeljno imamo zdrave pozicije a poduzimamo ovaj korak kako bismo bolje obezbedili da Erste Grup lakše izađe na kraj s otežanim privrednim >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << izgledima i omogućili joj da u potpunosti podupre ekonomski rast u Austriji i njenih trgovinskih partnera u takvom okruženju", kazao je izvršni direktor austrijske banke Andreas Trejhel.

Novčanom injekcijom austrijske države povećaće se stopa adekvatnosti osnovnog kapitala s prošlogodišnjih 7,5 posto, na više od 10 posto. Osvrnuvši se na razvoj ekonomske situacije u središnjoj i istočnoj Europi, on je kazao kako će Erste banka biti bitno opreznija u svojim politikama kreditiranja.

Trejhel prognozira značajno usporavanje rasta zajmova, budući da je slabljenje privreda počelo uticati na kvalitet imovine.

Austrijska banka istovremeno je izvestila o rekordnim zaradama u prvih devet meseci, poduprtima prodajom osiguravajućeg dela poslovanja u srednjoj i istočnoj Evropi, što je dobra vest s obzirom da banka posluje i u Srbiji. Tako je neto dobit u prvih devet ovogodišnjih meseci uvećana za 75 odsto u odnosu na isto vreme prošle godine i iznosila je 1,46 milijarde evra.

U istom periodu, ako se izuzme jednokratni dobitak, neto dobit je porasla za 2,8 posto, na 861,7 milona evra. Banka je od toga 718 miliona evra, odnosno više od 80 posto, ostvarila u istočnoj Europi.

U trećem tromesečju banka je ostvarila neto dobit u iznosu 225,1 miliona evra, što predstavlja pad od 30 posto na godišnjem nivou.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.