Izvor: Glas javnosti, 01.Okt.2008, 09:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ekonomija - ukratko...
NA BERZI PADAJU CENE AKCIJA
BEOGRAD - Indeks najlikvidnijih akcija na Beogradskoj berzi beleks 15 juče je tokom trgovine na kratko skliznuo ispod psihološke granice od 1.000 indeksnih poena. Ipak, na kraju je beleks 15 pao 2,22 odsto, na 1.003,77 poena. Podsećanja radi, prethodno je taj pokazatelj bio ispod 1.000 poena, odnosno na dosadašnjem minimumu, početkom oktobra 2005. godine kada je bio na nivou od 991,32 poena. Nešto skromnije je oslabio opšti indeks beleks lajn - >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << 1,68 odsto.
Promet iz 346 transakcija vredeo je 67,53 miliona dinara (881.640 evra). Najviše je pojeftinila akcija užičkih „Puteva“, maksimalnih 20 procenata, na 2.000 dinara, odnosno do novog minimuma za godinu dana. Agrobanka se našla na novom minimumu od kako se tom hartijom trguje od 10.000 dinara pošto je ubeležila pad od devet procenata uz nešto solidniji promet od 1,84 miliona dinara. Nešto više od osam odsto pojeftinila je akcija „Energoprojekt holdinga“ sa A listinga, uz promet od 1,37 miliona dinara, dok je „Simpu“ cena pala 7,22 odsto.
SPREČEN PRIJEM „KOSOVSKIH ŽELEZNICA“ U UIC I CER
BEOGRAD - Javno preduzeće „Železnice Srbije“ sprečilo je prijem takozvanih „Kosovskih železnica“ u Međunarodnu železničku uniju (UIC) i u Zajednicu evropskih železnica i infrastrukturnih kompanija (CER), saopšteno je iz srpskih železnica. Na generalnoj skupštini te dve najznačajnije međunarodne železničke organizacije u Berlinu takozvane „Kosovske železnice“ su podnele zvaničan zahtev za prijem u članstvo UIC-a i CER-a. Zahvaljujući stavu ministra inostranih poslova Srbije Vuka Jeremića i delegacije „Železnica Srbije“, na čelu sa direktorom Milankom Šarančićem, ti predlozi se nisu našli na dnevnom redu Generalnih skupština UIC-a i CER-a, čime je ta inicijativa u potpunosti odbačena i propala.
POJEFTINJENJE GORIVA
BEOGRAD - Vozačima u Srbiji smeši se novo pojeftinjenje goriva za nedelju dana. Zbog finansijske krize u svetu, nafta je u ponedeljak pojeftinila čak za deset odsto i u jednom trenutku se prodavala za manje od 90 dolara po barelu, što je do pre nekoliko nedelja bilo neverovatno jer je 11. jula vredela rekordnih 147 dolara. Još je rano govoriti za koliko će gorivo biti jeftinije u Srbiji jer je za proračune potrebno da prođe još nedelju dana, odnosno 15 dana od poslednje korekcije 23. septembra. Ipak, cene bi mogle da budu niže za nekoliko dinara. Berzanski eksperti objašnjavaju da je pad cena posledica smanjene tražnje energenata i neizvesnosti koja u svetskoj privredi vlada zbog globalne finansijske krize.
V. S.
IZMENA AKCIZA NA DUVAN
BEOGRAD - Duvanska kompanija JTI uputila je Ministarstvu finansija Srbije predlog o promeni strukture akciza na cigarete i plana za njihov rast do 2012. godine. Direktor za korporativne poslove JTI u Srbiji Goran Pekez kazao je da bi skok akciznih stopa sa 33 na 40 odsto cene paklice 1. januara 2010. godine doveo da rasta cena cigareta koji bi povećao inflaciju za dva procenta. „Takav oštar skok akciza doveo bi do rasta cena cigareta u proseku za 30 odsto, što bi stimulisalo rast ilegalne trgovine i pad državnih prihoda od akciza“, ocenio je on. Kako je naveo Pekez, JTI je Ministarstvu finansija predložio da se u 2009. godini promenljivi deo akcize smanji na 26 odsto maloprodajne cene, a fiksni deo poveća na 19,17 dinara po pakli. Sukcesivno bi se do 2012. godine promenljivi deo akcize smanjivao na 23, 22 i 20 odsto maloprodajne cene, a fiksni bi rastao na 40, 42 i 43 dinara po pakli.
„NEKTAR“ KUPUJE „HEBU“
BEOGRAD - Kompanija „Nektar“ iz Bačke Palanke je prvorangirani ponuđač na tenderu za prodaju „Hebe“ iz Bujanovca i sa njom će se pregovarati o sklapanju kupoprodajnog ugovora, saopštila je Agencija za privatizaciju. U ponudi je navedena cena od dva miliona i jedan evro za 70 odsto kapitala „Hebe“ i investicioni program u vrednosti šest miliona evra. Na tenderu za prodaju 70 odsto kapitala tog preduzeća, koje se bavi proizvodnjom osvežavajućih napitaka, plastične ambalaže i mineralne vode, stigla je ponuda i beogradske firme „Roming elektroniks“, koja je drugorangirana.
Tendersku dokumentaciju otkupile su još četiri firme, ali nisu poslale obavezujuću ponudu. „Heba“ je treći po veličini proizvođač mineralne vode u Srbiji i ima ekskluzivno pravo za eksploataciju prirodne mineralne vode sa izvorištem u Bujanovačkoj banji. Preduzeće zapošljava 517 radnika i poseduje 5,2 hektara zemljišta. Prošlogodišnji prihod bio je 10 miliona evra.
INFLACIJA 0,2 ODSTO
BEOGRAD - Inflacija je u septembru iznosila 0,2 odsto, a ovogodišnji rast cena bio je 6,7 odsto, saopštio je Republički zavod za statistiku. Cene roba su bile veća za 0,2 odsto nego u avgustu, a usluga za 0,4 odsto. Bruto domaći proizvod u prvoj polovini ove godine veći je za 7,3 odsto nego u istom periodu 2007. godine. BDP je prošle godine iznosio oko 31 milijardu evra. Industrijska proizvodnja u avgustu bila manja za 4,4 odsto nego u avgustu prošle godine, a u odnosu na prosek 2007. godine manja za 4,6 odsto.
Spoljnotrgovinski deficit Srbije u prvih osam meseci ove godine dostigao je 5,36 milijardi evra, što je za 23,6 odsto više nego u istom periodu 2007. Izvoz Srbije je povećan za 20,8 odsto, na 5,03 milijarde evra, dok je uvoz porastao za 22,2 odsto na 10,38 milijardi evra. Srbija je najviše uvozila energente iz Rusije.











