Edukacija - ključ razvoja agrara

Izvor: B92, 03.Dec.2013, 16:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Edukacija - ključ razvoja agrara

Beograd -- Edukacija je najvažnija u razvoju naše poljoprivrede, jer poljoprivrednici nemaju znanje da bi bili konkurentni na evropskom i svetskom tržištu, kaže Glamočić

"Osnovni zadatak ministarstva i poljoprivrednih savetodavnih službi biće u narednom periodu obrazovanje naših poljoprivrednika u primeni novih znanja i tehnologija. Srpski poljoprivrednici moraju da svhvate da nije samo bitan prinos, već i rentabilnost proizvodnje. Moraju da nauče ekonomski da razmišljaju", >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << rekao je ministar poljoprivrede Dragan Glamočić otvarajući peti seminar Poljoprivredno savetodavne i stručne službe na Zlatiboru.

On je istakao i da će u pregovorima o pristupanju Evropskoj uniji sektor poljoprivrede i ruralnog razvoja biti značajan za članstvo Srbije u EU.

Trodnevni seminar na Zlatiboru organizovao je Institut za primenu nauke u poljoprivredi, pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, uz podršku Ministarstva poljoprivrede SAD i Evropske unije.

Američki ambasador u Srbiji Majkl Kirbi, obraćajući se učesnicima seminara, govorio je o dosadašnjoj pomoći i budućoj saradnji njegove zemlje u promociji rasta i razvoja poljoprivrede u Srbiji.

"Srbija ima visokokvalitetne poljoprivredne proizvode koje izvozi, ali veliki potencijal su gotovi prehrambeni proizvodi i Srbija na tome mora raditi kako bi bila konkurentna na međunarodnom tržištu i tu će imati pomoć Amerike", rekao je ambasador Kirbi.

On je istakao i značaj jačanja javno-privatnog partnerstva, kako bi se u poljoprivrednoj proizvodnji ostvario veći profit.

"Amerika će finansijski i dalje pomagati razvoj poljoprivrede u Srbiji, ali očekujemo da se taj novac ubuduće efikasnije iskorišćava", poručio je ambasador Kirbi.

Na seminaru na Zlatiboru prisutno je 300 učesnika, uključujući stručnjake iz SAD i Evropske unije, kao i poljoprivredne savetodavce iz cele Srbije.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.