EIB: Srbiji 74,5 mil. evra kredita

Izvor: B92, Beta, Tanjug, 12.Jun.2009, 16:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EIB: Srbiji 74,5 mil. evra kredita

Beograd -- Evropska investivciona banka (EIB) je odobrila dva kredita Srbiji u ukupnom iznosu od oko 74,5 miliona evra, saopštilo je ministarstvo finansija.

Ministarka finansija Diana Dragutinović je sa direktorom Sektora za zajmove za jugoistočnu Evropu Dominikom Kurbenom potpisala Ugovor o finansiranju između EIB-a i JP Elektromreže Srbije (EMS), i finansijski ugovor "Zajam za opštinsku i regionalnu infrastrukturu/B".

Ugovorom o finansiranju predviđeno >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je da EIB stavi na raspolaganje EMS-u kredit u iznosu od 24,5 miliona evra za sprovođenje projekta unapređenja elektromreže JP EMS. Ukupna vrednost projekta iznosi 50,7 miliona evra, od čega sopstvena sredstva koja će obezbediti JP EMS za finansiranje Projekta iznose 26,2 miliona evra.

Projektom je predviđena izgradnja ili rekonstrukcija objekata namenjenih snabdevanju električnom energijom.

Drugi finansijski ugovor u iznosu od 50 miliona evra namenjen je za realizaciju projekata Nacionalnog investicionog plana, u jednoj od sledećih oblasti: putna infrastruktura, obrazovanje, državna uprava i očuvanje kulturno-istorijskog nasleđa. Period trajanja kredita je 20 godina, uključujući period počeka pet godina, navedeno je u saopštenju.

Eurobanka EFG dobila 50 mil. evra kredita

Eurobanka EFG (Eurobank) u Srbiji i Evropska investiciona banka (EIB) potpisale su kreditni aranžman od 50 miliona evra namenjen finansiranju investicionih projekata, obrtnog kapitala i nabavke na lizing za mala, srednja i mikro preduzeća u Srbiji. Ta banka je prva banka u Srbiji koja je dobila takav kredit EIB, a predsednik Izvršnog odbora Evrobanke EFG Filipos Karamanolis istakao je da je 40 miliona evra kredita namenjeno investicijama i obrtnom kapitalu preduzeća, a deset miliona evra za lizing kompaniju EFG.

On je dodao da za kredit mogu da konkurišu klijenti te banke i da je namera banke da do kraja ove godine iskoristi sva sredstva kreditne linije. Kako je naveo, uslovi otplate kredita će biti nešto povoljniji od onih koji su trenutno na tržištu Srbije, a zavisiće od uspešnosti klijenata banke koji se prijavljuju za kredit i obima njihovog poslovanja sa EFG bankom.

Minimalni rok otplate je dve godine za obrtni kapital, dok je maksimalna otplata od pet do sedam godina za investicione kredite, pri čemu postoji mogućnost korišćenja počeka.

Predstavnik EFG lizinga Nenad Maksić je najavio da će kreditna linija EIB-a klijentima te kompanije omogućiti povoljniju nabavku opreme i vozila za komercijalne svrhe, a novina će biti i kupovina nekretnina. Kako je naveo, rok otplate će biti od dve do sedam godina sa grejs periodom.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.