ECB ubrzo kontroliše evropske banke

Izvor: B92, 17.Jul.2012, 12:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ECB ubrzo kontroliše evropske banke

Evropska centralna banka bi, ukoliko to bude potrebno, mogla da preuzme na sebe nadzor posrnulog bankarskog sistema evrozone, i to veoma brzo.

Što predstavlja ključan deo aktuelnih reformi, izjavio je guverner Centralne banke Francuske, Kristijan Noaje.

Prema njegovim rečima, "Ta institucija ima kredibilitet i ona može brzo da počne da sprovodi nadzor".

"Samo nam je potreban plan za sveukupan nadzor banaka u zoni evra. Kad bi taj plan bio spreman danas, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << on bi mogao da bude primenjen već sutra", rekao je Noaje.

Na samitu Evropske unije održanom krajem juna su se lideri tog bloka dogovorili da će osnovati novi centralizovani bankarski regulatorni organ, koji će nadgledati restrukturiranje i dokapitalizaciju banaka.

Taj novi regulatorni organ bi pružao direktnu pomoć bankama, umesto kao dosad vladama, čime bi bio izbegnut problem povećanja već ionako velike zaduženosti država.

Detalji tog sistema, koji bi trebalo da stupi na snagu do kraja godine, tek treba da budu dogovoreni, ali većina članica EU preferira da se novog zadatka prihvati ECB, umesto da bude osnovan potpuno novi regulatorni organ.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

ECB ubrzo kontroliše evropske banke

Izvor: Capital.ba, 17.Jul.2012

FRANKFURT, Evropska centralna banka bi, ukoliko to bude potrebno, mogla da preuzme na sebe nadzor posrnulog bankarskog sistema evrozone, i to veoma brzo, što predstavlja ključan dio aktuelnih reformi, izjavio ..

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.