Izvor: B92, 02.Dec.2010, 10:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dve mlrd. dolara od izvoza hrane
Beograd -- Srbija je za deset meseci ove godine ostvarila suficit u trgovini hranom sa svetom od 893 miliona dolara, za 13,9 odsto veći nego u isto vreme prošle godine.
Suficit u spoljnotrgovinskoj razmeni poljoprivredno-prehrambenih proizvoda bio je gotovo 14 procenata veći nego u isto vreme prošle godine.
Stopa pokrivenosti srpskog poljoprivredno-prehrambenih uvoza izvozom je u posmatranom periodu ove godine bila 211,5 odsto, saopštila je Privredna komora >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Srbije.
Procene ukazuju da će poljoprivreda i prehrambena industrija Srbije u 2010. ostvariti izvoz vredan oko dve milijarde dolara, uvoz od oko milijardu i rekordan suficit od milijardu dolara.
Izvoz hrane u periodu januar-oktobar vredeo je 1,69 milijardi dolara i bio je 8,7 odsto veći nego u istom periodu 2009. U ukupnom robnom izvozu Srbije izvoz hrane je u posmatranih deset meseci ove godine učestvovao sa 21,6 odsto.
Srpski uvoz hrane za deset meseci vredeo je 801 milion dolara i bio je 3,5 odsto veći nego u periodu januar-oktobar 2009, a u ukupnom robnom uvozu je učestvovao sa 5,9 odsto.
U posmatranih deset meseci najvažniji proizvodi agrarnog porekla u srpskom izvozu bili su kukuruz, šećer, smrznuta malina i merkantilna pšenica dok su u uvozu dominirali sirova kafa, banane i pomorandže.
PKS je ocenila da su dobri rezultati srpske poljoprivrede u spoljnotrgovinskoj razmeni ostvareni zahvaljujući pogodnostima preferencijalnog statusa na tržištu EU, sporazumu CEFTA i oporavku na svetskom tržištu. Doprinela je i depresijacija dinara, kao i ograničena tražnja na domaćem tržištu zbog niskog životnog standarda.











