Izvor: B92, 15.Okt.2009, 16:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dulić: Razviti sistem reciklaže
Oliver Dulić (FoNet, arhiv)
Beograd -- Ministar ekologije Oliver Dulić izjavio je da je veoma važno u Srbiji razviti sistem reciklaže otpada, kako on ne bi završavao na divljim deponijama.
Dulić je na regionalnoj konferenciji "Primena sistema upravljanja otpadom - dijalog između privrede i države i izazovi na putu ka EU" kazao da je 70 odsto obaveza koje se tiču usklađivanja propisa sa standardima Evropske unije bilo iz oblasti životne sredine.
On >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je naveo da je Evropske komisija pohvalila rad Ministarstva životne sredine u tom pravcu i podsetio da, pored menjanja zakona i propisa, mora da se promeni ponašanje, odnosno svest u cilju očuvanja životne sredine.
Ministar je podsetio da je pre pet meseci usvojen set ekoloških zakona i da se sada moraju doneti podzakonski akti.
Dulić je kazao da je s predstavnicima industrijskog sektora u Srbiji dogovoreno da se od početka sledeće godine 55 odsto ambalažnog otpada reciklira.
Prema njegovim rečima, u narednim nedeljama na sednici vlade biće razmatrano uvođenje ekoloških taksi, kako bi se podržao razvoj industrije reciklaže koja bi omogućila otvaranje novih radnih mesta.
"Važno je konsultovati se s industrijom da bi se stvorio sistem koji je održiv", rekao je Dulić i dodao da je važno da se uči iz iskustva drugih zemalja.
Potpredsednik Privredne komore Srbije, koja je organizovala konferenciju, Mihajlo Vesović podsetio je da je važno ostvariti dijalog između države i privrede da bi se donela najbolja rešenja u oblasti upravljanja otpadom.
Darinka Radojević, iz kabineta potpredsednika vlade Božidara Đelića, navela je da je lane usvojena Nacionalna strategija održivog razvoja koja daje pravce razvoja Srbije u toj oblasti do 2017. godine.
Prema njenim rečima, taj dokument usaglašen je sa svim međunarodnim dokumentima i u okviru njega su date smernice koje se tiču održivog korišćenja prirodnih resursa, smanjenje zagađenja, podsticanja obnovljivih izvora energije.









