Izvor: Politika, 02.Dec.2008, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dugovanja „Infostanu” kao most preko Save
Ukoliko bi sva beogradska domaćinstva platila zaostale komunalne uplatnice u kasi Skupštine grada bilo bi dovoljno novca za obnovu tramvajske mreže i kupovinu šinskih vozila
Deset odsto domaćinstava u Beogradu ne plaća komunalije već deceniju i po zbog čega je glavnica duga prema „Infostanu” 7,5 milijardi dinara. Od tog iznosa gotovo polovina „otpada” na neizmirene obaveze za daljinsko grejanje. Računajući i kamate nesavesni građani od 1994. >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << godine do sada duguju više od basnoslovnih 11 milijardi dinara.
Ukoliko bi sva domaćinstva isplatila dugovanja prema komunalnim preduzećima, u kasi Skupštine Beograda, bez uzimanja kredita,bilo bi dovoljno novca za izgradnju prekjuče započetog mosta preko Save. Prema prvim proračunima, izgradnja ćuprije na Adi Ciganliji stajala bi oko 118,64 miliona evra, što je po jučerašnjem srednjem kursu evra oko 10,5 milijardi dinara.
Ili bi, recimo, od ovog novca mogla da bude potpuno obnovljena tramvajska mreža i kupljena nova šinska vozila za šta je Beograd uzeo kredit od 90 miliona evra. Ostalo bi još novca i za završetak fabrike vode „Makiš 2” za koju je od banaka pozajmljeno 20 miliona evra.
Preko uplatnice „Infostana” grejanje plaća 263.000 domaćinstava, vodu – 458.000, a „Čistoću” – 573.000 sugrađana. Beogradskaporodica u proseku duguje oko 16.800 dinara za komunalije sa troškovima suda i prosečnom kamatom.
Nadležni iz Skupštine grada podsećaju da se nijedan dug ne zaboravlja i da se zatezna kamata obračunava za svaki dan. Neredovne platiše imaju rok od osam dana po utuženju da plate neizmireni račun. Ukoliko za to vreme plate dug, tužba se povlači. Ako u datom periodu tužena domaćinstva ne plate zaostale račune, kamata im se ponovo obračunava, a samim tim i dug uvećava.
U glavnom gradu ima ljudi koji punih 14 godina koriste vodu, greju se iz toplana i smeće im se odnosi ispred zgrade, a da nisu nijednom platili račun „Infostana”. Ovo javno preduzeće je podnelo čak 14 tužbi protiv njih. Najveći broj tih sugrađana živi u obodnim opštinama, ali neki stanuju i u „krugu dvojke”. Stanari u pojedinim zgradama u Novom Beogradu i na Voždovcu toliko su solidarni da odavno ne plaćaju komunalije zbog čega bi komunalci mogli da odluče da im uskrate usluge.
Da bi stimulisao plaćanje duga, republički parlament je usvojio zakon na osnovu koga su privrednici oslobođeni plaćanja kamate ukoliko do 31. decembra ove godine plate glavnicu poreskog duga. Ukoliko svoju obavezu prema državi izmire do 31. marta 2009. godine biće im otpisano 75 odsto, a ako to urade do 30. juna sledeće godine platiće i 50 odsto od ukupno obračunate kamate.
Dejan Spalović
[objavljeno: 03/12/2008]
Dug Infostanu kao most preko Save
Izvor: B92, 03.Dec.2008, 12:37
Beograd -- Deset odsto domaćinstava u Beogradu ne plaća komunalije već deceniju i po zbog čega je glavnica duga prema Infostanu dostigla 7,5 milijardi dinara...Od toga skoro polovina su neizmirene obaveze za daljinsko grejanje. Računajući i kamate, nesavesni građani od 1994. godine do sada duguju...










