Izvor: B92, 30.Maj.2014, 17:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Državna preduzeća kriju informacije
Beograd -- Informacije o radu javnih i državnih preduzeća je najteže dobiti, izjavio je poverenik za informacije Rodoljub Šabić.
Prema njegovim rečima, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti ima ozbiljan problem u pristupu takvim informacijama.
U prilog tome Šabić je na sednici Skupštinskog odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova rekao da je Skupštini dostavljen izveštaj u kojem se analizira poštovanje zakona >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u tim preduzećima, ali da o tome poslanici nisu razgovarali.
"Imamo problem da dobijemo informacije tamo gde je koncentracija novca najveća", rekao je Šabić.
Govoreći o izveštaju za 2013.godinu, poverenik je istakao da sadržaj tog izveštaja čine ozbiljni problemi evidentirani u sprovođenju zakona o pristupu informacijama od javnog značaja u državnim preduzećima.
Govoreći o pozitivnim stvarima, Šabić je naveo da su se građani češće nego ranije obraćali ovoj instituciji, da su se najviše interesovali kako se raspolaže budžetskim novcem i da su konačno dobili adekvatan prostor za rad.
Janković: Nezadovoljavajuće poštovanje ljudskih prava
Izvor: NoviMagazin.rs, 30.Maj.2014
Poštovanje ljudskih i manjinskih prava u Srbiji tokom 2013. godine nije bilo na zadovoljavajućem nivou, a najugroženiji su bili siromašni, deca, osobe sa invaliditetom i pripadnici nacionalnih manjina, izjavio je danas zaštitnik građana Saša Janković.


















