Izvor: Glas javnosti, 08.Sep.2008, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Drobnjak: Putarina skuplja dogodine
BEOGRAD - Generalni direktor „Puteva Srbije“ Zoran Drobnjak izjavio je da putarine za domaća vozila ove godine neće poskupeti i najavio pojeftinjenje za strane šlepere za oko 15 odsto. On je rekao da se poskupljenje putarine za vozila sa domaćim tablicama očekuje tek sledeće godine, dodajući da su cene u Srbiji za oko 30 odsto niže nego u zemljama u okruženju. On je naveo da bi cene putarine za domaća i strana vozila trebalo da se izjednače za dve godine, s obzirom da država ima obavezu >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << prema Evropskoj uniji i međunarodnim finansijskim organizacijama.
Putarine u Srbiji za vozila sa domaćim tablicama poskupele su u februaru ove godine za 18 odsto. Na deonici od Beograda do Niša putnička vozila sa domaćim tablicama plaćaju putarinu 730 dinara, a šleperi 4.390 dinara. Za putnička vozila sa stranim tablicama putarina je 13 evra, a za strane šlepere 77 evra.
Drobnjak je istakao da „Putevi Srbije“ putarima duguju oko 30 milijardi dinara. „To su dugovi prema preduzećima koja se bave održavanjem, izgradnjom i obnovom puteva iz cele Srbije. Dug je napravljen u toku 2005, 2006. i 2007. godine“, izjavio je on. Prema njegovim rečima, dugovanja se odnose na radove na autoputevima, magistralnim i regionalnim putevima, i to za održavanje, ali i naknadne radove po nalogu inspekcije i MUP-a Srbije.
Govoreći o načinu na koji će taj dug biti otplaćen, Drobnjak je rekao da će se polovina finansirati iz kredita od 15 milijardi dinara, koji bi trebalo da bude sa godinu dana grejs perioda i otplatom od pet do sedam godina. On je rekao da će od vlade tražiti da se „Putevima“ odobri 15 odsto od maloprodajne cene goriva, jer sada dobijaju samo 15 odsto od akcize, što iznosi oko 100 miliona evra, a to je 3,5 odsto od maloprodajne cene goriva, što je prema njegovim rečima jako malo, navodeći da je u drugim zemljama taj procenat od 20 do 50 odsto.












