Do završnog računa teško i nikako

Izvor: B92, 18.Feb.2015, 13:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Do "završnog računa" teško i nikako

Ministarstvo finansija donelo set novih računovodstvenih pravila, prema kojima niko ne zna kako da sastavi „završni račun” za prošlu poslovnu godinu.

Savez računovođa i revizora Srbije uputio je još jedan apel Ministarstvu finansija u kome moli, gotovo kumi, odgovorne u tom resoru da koliko sutra odlože primenu propisa o računovodstvu i stave van snage podzakonska akta doneta posle juna 2013. i sve vrate u pređašnje stanje, jer su ta nova pravila gotovo neprimenjiva, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << bespotrebna i veoma skupa.

O odgovornosti autora propisa, činovnika, načelnika, pomoćnika i državnih sekretara Ministarstva finansija, pa i bivših ministara, da se ne govori, piše Politika.

Generalni sekretar te međunarodno priznate strukovne asocijacije dr Pero Škobić kaže da se u karijeri dugoj gotovo četiri decenije nije sreo sa komplikovanijim sistemom za izradu, kako bi se to nekada reklo, „završnih računa”, ili, po novom, finansijskih izveštaja.

Kao da se neko, kaže, trudio da namerno zagorča život svima koji se bave računovodstvom i finansijskim izveštavanjem. Reč je o oko 40.000 računovođa i šefova računovodstva i oko 374.000 pravnih lica (preduzeća svih veličina i preduzetnika). Pošto se izgleda radi po sistemu „što komplikovanije – to bolje”, došli smo u situaciju da niko ne zna kako da zatvori lanjske poslovne knjige i pripremi godišnje izveštaje o svom poslovanju.

I za kraj, kaže Škobić, gotovo neverovatan zahtev. Strani državljani, zakonski zastupnici pravnih lica, ukoliko žele da vode poslovanje u Srbiji, moraju da pribave prijavu privremenog boravka kod nas i da izvade privremeni JMBG kao preduslov za dobijanje elektronskog sertifikata sa elektronskim potpisom. Sve to da bi se predao finansijski izveštaj. Ko to ne učini i ne dostavi finansijski izveštaj pravi privredni prestup za koji su zaprećene visoke novčane kazne. „Neka mi neko”, kaže Škobić, „objasni da li je to olakšica stranim investitorima. Meni nije.”

Ti izveštaji su decenijama u svim bivšim državama ovog regiona, podseća Škobić, dostavljani poslednjeg dana februara čuvenoj Službi društvenog knjigovodstva. Danas – Agenciji za privredne registre (APR). Da situacija bude čudnija, iz APR su pre nekoliko dana obavestili javnost da nisu u stanju da pripreme aplikaciju za prijem i obradu izveštaja (isključivo u elektronskoj formi), te da se rok pomera za 31. mart, iako se, po zakonu, poreski bilans mora predati do 15. marta.

„Tvrdim da se to neće moći učiniti ni do tog datuma, ali to nije moj posao, a osim toga, odlaganje ne rešava probleme”, kaže Škobić i dodaje da su naša poslednja pravila za pripremu finansijskih izveštaja ne samo van međunarodnih standarda finansijskog izveštavanja već i direktiva EU, koje bismo, kao zemlja kandidat za EU, morali da sprovodimo i poštujemo kao Sveto pismo.

Ništa od toga, uverava nas sagovornik, napominjući da su našim naopako sročenim Zakonom o računovodstvu i pratećim propisima predviđena čak 44 različita finansijska izveštaja, koja treba, uz uplatu različitih naknada, dostaviti APR-u. Da li je onda čudno što u toj agenciji ne mogu da pripreme aplikaciju? Naravno da nije, a zakon kaže da se „završni računi” moraju predati do 28. februara. APR će svoje troškove preneti na privredu, a ona nema na koga, pa će u krajnjoj instanci morati da pokrije ogromne troškove ove „činovničke igre”.

„Savez u dopisu upućenom predsedniku vlade, ali i ministarstvima finansija i privrede predlaže hitno ukidanje ili izmenu zakona sa jasnim pratećim propisima. Samo oni koji znaju šta je privreda, ekonomija, planiranje, porezi, finansijska disciplina razumeju o čemu govorim. Bojim se da je ovakva situacija bogomdana za one kojima nije stalo do reda u ekonomiji ove zemlje”, kaže Škobić i dodaje da će, ako se ništa ne izmeni, iz privrede biti isisano stotine miliona evra za nepotrebne troškove.

Škobić kaže da je tokom mnogih susreta sa stručnjacima za finansijsko izveštavanje tražio bar jedan valjan razlog zbog čega su umesto nekadašnjeg jedinstvenog bilansa uspeha, koji je imao 34 pozicije, sada doneta dva sa čak 97 pozicija. Bilans stanja je još strašniji: umesto 50, sada je nakarikano 137 pozicija.

Uvođenjem novih, višestrukih kontnih okvira, obrazaca i različitih osnova izveštavanja gubi se uporedivost između istih pokazatelja po godinama, privrednim granama i pravnim licima. Sve bi u poslovnim knjigama moralo da se preknjiži za tekuću i dve prethodne godine. Apsurd.

Izmenjenim pravilima gotovo da se, kaže Škobić, kažnjavaju pravna lica koja bi se opredelila za primenu međunarodnih standarda, jer im se nameće obavezno sastavljanje dodatnih izveštaja. Najvećem delu od 30.000 takozvanih drugih pravnih lica, koja su, kaže Škobić, poznata na međunarodnoj sceni (Auto-moto savez Srbije, Savez inženjera, Privredna komora Srbije, sportska društva Crvena zvezda i Partizan i slično), propisuje se primena „lokalnih”, a ne međunarodnih standarda.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.