
Izvor: Politika, 02.Apr.2009, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Do posla uz pomoć EU
U projekat „Radimo zajedno do posla” EU je uložila 20 miliona evra, prvenstveno za obuku građana koji se najteže zapošljavaju
Danac Henrik Jes vođa je tima koji u Srbiji realizuje projekat „Radimo zajedno do posla”, namenjen nezaposlenima u koji je Evropska unija uložila 20 miliona evra. Projekat je počeo da se realizuje u junu 2007. godine.
– Cilj projekta je povećanje broja zaposlenih u Beogradu i Banatu. – kaže Jes. – Obuku >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << će proći 1.500 nezaposlenih koji su prijavljeni Nacionalnoj službi zapošljavanja, a mi ćemo zaposliti trećinu polaznika. Naše ciljne grupe su dugoročno nezaposlena lica koja čekaju posao duže od dve godine, mladi do 24 godine i osobe sa posebnim potrebama koje spadaju u kategorije koje se najteže zapošljavaju.
U Srbiji postoji uzdržani optimizam, ali je jasno da poslovi koji se nude u vreme pada ekonomskog sistema nisu isti. Ali važno je da postoje.
– Uočljivo je da građani ne kupuju kućne aparate i automobile, jer ne mogu. Manje se kupuju i cipele, a češće se ide kod obućara – kaže Jes. –Primetio sam i dobru organizovanost nekih sektora. Recimo, u mnogim zemljama gde sam radio, čišćenje ulica i iznošenje smeća uopšte ne funkcioniše. Dakle, mogućnosti za različite poslove postoje, a treba obavljati onaj posao koji je potreban tržištu. U Srbiji je nevolja što ljudi misle da se u velikom gradu lakše dolazi do posla i, po pravilu, zadovoljni su kratkoročnim aranžmanima. Bolje je, međutim, imati kontinuitet i u poslu i u primanjima, naročito za one koji imaju porodicu.
Iako je nadležan za realizaciju programa u Beogradu i Banatu, Henrik Jes je upoznat sa problemom (ne)zaposlenosti na jugu zemlje.
– U Banatu je zemlja ravna, infrastruktura izgrađena, komunikacije lakše funkcionišu – kaže Jes. – Za planinske regione na jugu Srbije postoje standardizovani paketi koji se mogu primenjivati kako bi se smanjila nezaposlenost. Ta područja su pogodna za poljoprivredu, zimski i ekološki turizam. Život na jugu je komplikovaniji, naročito kada je reč o putevima, teškoćama u transportu, ali i problemu kako, gde i koju vrstu programa realizovati, ako polaznici potom ne nalaze posao. Znači tu su uočljiviji problemi investicija u infrastrukturu i ljude, pa bi i realizacija svih naših programa bila skuplja. Ali poslednja stvar koju bih poželeo jeste da mladi sa tih prostora dođu u Beograd, životare i ne uspeju da nađu posao.
Inače, do kraja realizacije programa „Radimo zajedno do posla” ima 90 projekata, a polaznici se opredeljuju za 40 različitih obuka u zavisnosti da li žele da rade u maloprodaji, proizvodnji, da budu komercijalisti ili recepcioneri.
S. Bogdanović
[objavljeno: 03/04/2009]