Izvor: B92, 15.Jun.2011, 00:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Đilas: Nije sramota biti bogat
Beograd -- Srbiji će biti bolje, ne toliko zahvaljujući političarima već normalnim trendovima koji dolaze, kaže gradonačelnik Beograd Dragan Đilas.
On dodaje da zahvaljujući Vladi Srbije dolaze investitori za koje treba da važe isti uslovi kao za one koji već rade u Srbiji.
"Ako napravimo takvu klimu i takvu situaciju Srbija može postati zemlja u koju će mnogi doći da investiraju", rekao je Đilas. Prema njegovim rečima, u privredi nije sjajno i da ne treba očekivati >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << mnogo od države jer i sama ima mnogo problema.
Đilas je izjavio da se ne možemo porediti sa ozbiljnim evropskim zemljama, već sa zemljama koje su u našem okruženju, navodeći da treba učiniti sve da u toj borbi budemo pobednici.
Đilas objašnjava da je zadatak države da kreira bolju atmosferu za poslovanje, kako bi oni koji hoće da rade mogli da zarade. Prema njegoivim rečima, „na državi je da iskreira situaciju da nije sramota biti bogat ukoliko radiš pošteno svoj posao, ali da jeste ako se radnici plaćaju 150 ili 200 evra, a kupuju se avioni, jafte i nekretnine koje vrede desetine miliona evra. To nije društveno odgovorno i socijalno opravdano".
"Nije tajna da treba da iskoristimo položaj da smo na granici Evropske unije i nije tajna da treba da učinimo sve da iz nekih zemalja oko nas dođu investicije ovde, da poresku politiku vodimo tako da se isplati više uložiti u Srbiji nego u Rumuniju, Bugarsku, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu", objasnio je Đilas.
On je istakao da Fijat, Jura, Panasonik i druge kompanije garantuju da u Srbiji može da se radi uz malu pomoć države.
Đilas je naglasio da za nove investitore moraju važiti isti uslovi kao za one koji već rade u zemlji, jer se samo tako može napraviti klima zbog koje će dolaziti i da poreska politika mora biti takva da se oni opredele za Srbiju, a ne za druge zemlje u regionu.
On je rekao da je kao gradonačelnik prihvatio da se izmenama zakonskih rešenja o finansiranju lokalnih samouprava poveća procenat poreza na zarade koji ostaje opštinama i gradovima, ali da ne prihvata da takse na firme ostanu neograničene, ukazavši da je čuo da da postoji taksa od 62 miliona dinara.
"To je eksterm, ali postoje takse i od 10.000, 20.000 i 50.000 evra što je sramota. Te stvari ćemno dovesti u red", naveo je on.
Đilas je dodao da će ljudi koji vode lokalne samouprave morati da nađu drugi način da potraže sredstva, napomenuvši da se u Beogradu poštuje red i građani znaju gde idu pare.










