Izvor: B92, 08.Maj.2003, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Đelić: "Šećerna afera" antagonizovala EU
Beograd -- Ministar finansija i ekonomije u Vladi Srbije Božidar Đelić rekao je u sredu da je takozvana šećerna afera veoma loša za imidž Srbije i Crne Gore u Evropi i "da smo pali na ispitu". U intervjuu za Televiziju Studio B, Đelić je rekao da je izigran duh evropske politike, odnosno da su neki proizvođači ili trgovci domaću potrošnju pokrili uvoznim šećerom, a izvezli celu proizvodnju i na taj način iskoristili povlastice Evropske unije. "Tu vidimo koliko smo kratkoročno >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << orijentisani. Hoćemo da uzmemo profit odmah, a ne razmišljamo o tome kako će taj naš najvažniji i najveći partner reagovati. I za njih nema drugog tržišta na koje mogu da izvoze. Time što savezna država nije sistemski to sprečila, što je obilato korišćeno, mi smo antagonizovali EU, koja će ubuduće biti veoma pažljiva prema nama. Srbija će za dug period biti sumnjiva i oni će vrlo pažljivo gledati šta se događa god nas", rekao je Đelić. On je rekao i da je u manjoj meri bilo i slučajeva da šećer bude uvezen iz EU, prepakovan i zatim izvezen u neku evropsku zemlju. On je podsetio da su ingerencije za spoljnu politiku do pre mesec dana bile na nivou savezne države i da odgovornost za aferu ne leži na Vladi Srbije. Đelić je ocenio da svako ko je prekršio zakon treba da bude kažnjen, ma ko on bio.












