Dinkić pregovara s Rusima

Izvor: Politika, 09.Jul.2008, 23:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dinkić pregovara s Rusima

Cilj da se NIS proda skuplje i utvrdi koji se deo imovine ove kompanije zapravo prodaje

Nova vlada Srbije usvojila je juče predlog Zakona o potvrđivanju sporazuma između Srbije i Rusije o saradnji u oblasti naftne i gasne privrede koji je po hitnom postupku upućen na razmatranje u Skupštinu Srbije. Reč je o aktu koji je prethodna vlada usvojila uoči majskih izbora, a sada se očekuje da Sporazum bude potvrđen u skupštini čime bi se dalo zeleno svetlo za formiranje zajedničkog >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << preduzeća Srbijagasa i Gasproma za gradnju gasovoda Južni tok i potpisivanje kupoprodajnog ugovora NIS-a i Gaspromnjefta o preuzimanju 51 odsto akcija srpske naftne kompanije.

U Vladi Srbije objašnjavaju da je zakon ponovo usvojen, jer je običaj da se po formiranju vlade na prvoj sednici iz procedure povuku zakonski projekti prethodnika, kako bi ih parlamentu uputila nova vlada.

Vlada je juče formirala i radnu grupu za pregovore sa budućim vlasnikom NIS-a Gaspromnjeftom kojom će rukovoditi potpredsednik vlade Mlađan Dinkić, koji je u vreme prethodne Koštuničine vlade kritikovao deo naftnog aranžmana sa Rusijom zbog „nedopustivo niske cene" za NIS od 400 miliona evra i zbog toga napustio prethodnu radnu grupu za pregovore s Rusima.

Cilj je da se tokom narednih susreta sa Gaspromnjeftom postigne bolja cena za NIS od ponuđenih 400 miliona u kešu i 500 miliona za modernizaciju kompanije. Iako je prethodna vlada potpisala i protokol o NIS-u pregovaračima tek predstoji definisanje kupoprodajnog ugovora tim pre što se uopšte ne zna koja je to imovina kojom NIS raspolaže, a koja treba da bude predmet prodaje.

Dinkić je juče ponovio da pozdravlja gasni aranžman sa Rusijom, ne dovodeći nijednog časa u pitanje njegovu ratifikaciju. Ono što je bitno to je da gasno-naftni aranžman u Skupštini mora biti ratifikovan u paketu, što znači da se ne može zbog nezadovoljstva postignutom cenom za NIS naftni deo odvojiti od gasnog i takav ugovor potpisati. Ukoliko bi se situacija među pregovaračima (Dinkićem i Gaspromnjeftom) toliko zaoštrila, a ruska strana potvrdila da nema nameru da poveća cenu za NIS, zapravo bi bio doveden u pitanje ceo aranžman sa Rusijom, dakle i početak gradnje gasovoda Južni tok.

Predmet pregovora sa Gasromnjeftom, kako je i potvrdio ministar Dinkić, trebalo bi da budu investicije i cena za NIS, pošto ugovor ne precizira koja se tačno imovina prodaje. On je istakao da bi ugovor mogao biti izmenjen tako što bi bio prihvatljiv za obe strane, pa bi Srbija preuzela deo investicija u NIS-u, a Rusi povećali cenu za udeo koji kupuju.

Dmitrij Mališev, savetnik u Gaspromnjeftu potvrdio je juče da se cena za NIS neće menjati i da će fiksni deo od 400 miliona u kešu ostati toliki, bez obzira na negodovanja pojedinih ministara. Ali je dodao da je moguće da će ulaganja u modernizaciju NIS-a od oko 500 miliona evra biti veća od prvobitno ponuđenih.

Upitan da prokomentariše odbijanje ministra Dinkića da NIS proda za te pare, zbog čega ministri iz G17 plus nisu ni glasali za ovaj sporazum u Koštuničinoj vladi, Mališev je rekao da će se pregovarati i sa njima, ali da očekuju da se poštuje Međudržavni sporazum potpisan u januaru u Rusiji, podsetivši da je tu cena koja stoji u protokolu o NIS-u.

Predstavnik Gaspromnjefta je još podsetio da je procenu vrednosti NIS-a radila i sama ruska kompanija, ali i nezavisna revizorska kuća koja je i potvrdila da NIS vredi 400 miliona evra i da u modernizaciju treba uložiti još oko 500, dakle ukupno 900 miliona evra.

Upitan da prokomentariše izjavu ministra Mlađana Dinkića da bi u narednim pregovorima sa Gaspromnjeftom trebalo precizirati koja se tačno imovina NIS-a prodaje, jer ugovorom to nije precizirano, Aleksandar Popović, bivši ministar energetike, pozivajući se na član devet Međudržavnog sporazuma sa Rusijom, kaže da je praktično sva imovina koju NIS koristi u vlasništvu države Srbije, a ne naftne kompanije. Interesantno je da se na problem utvrđivanja NIS-ove imovine niko ni do danas ne bi obazirao da upravo eksministar Popović nije nedavno postavio pitanje kojom to imovinom NIS raspolaže i šta se zapravo prodaje ruskoj strani.

Mališev je pre dva dana izrazio nezadovoljstvo zbog prodaje udela NIS-a u vlasništvu nad hotelom „Hajat" i apelovao na vladu da se rasprodaja imovine zaustavi.

-----------------------------------------------------------

Novi tim za pregovore sa Gaspromnjeftom

Članovi Radne grupe za pregovore sa Gaspromnjeftom pored ministra Dinkića su Petar Škundrić, ministar energetike, Vuk Jeremić, ministar spoljnih poslova, Diana Dragutinović, ministar finansija, i Biserka Jeftimijević-Drinjaković, savetnik predsednika Borisa Tadića.

Jasna Petrović

-----------------------------------------------------------

Tender za RTB „Bor” biće objavljen u petak

Javni poziv za učešće u pretkvalifikacionom tenderu za Rudarsko-topioničarski basen „Bor” biće objavljen sutra u „Fajnenšel tajmsu” i u domaćim sredstvima informisanja, najavio je Dinkić.

Krajnji rok do kada će se znati ko se prijavio i ko je zainteresovan za RTB „Bor” je 30. septembar, a od atraktivnosti prijavljenih kandidata zavisiće dalje definisanje modela strateškog partnerstva sa državom.

Ministar je najavio i druge tendere koji će biti raspisani do kraja jula.

Tu će biti „Prva petoletka” iz Trstenika, za koju se tender ponavlja, Metanolsko-sirćetni kompleks „Kikinda”, „Mostogradnja” iz Beograda, „Geneksovi” hoteli na Kopaoniku i FAP iz Priboja. „Tender za „Jat” trebalo bi da bude objavljen do kraja jula, a rok za podnošenje ponuda je do kraja septembra ove godine”, rekao je Dinkić i dodao da bi do kraja ovog meseca trebalo da bude izabran i savetnik za inicijalnu javnu ponudu za „Telekom”.

Ministar je najavio da će se promeniti model privatizacije „Galenike” i da će se ići na njenu tendersku većinsku privatizaciju. Do kraja oktobra trebalo bi da na aukciju bude izneto 350 preduzeća, a na tenderima 40 firmi, rekao je on.

-----------------------------------------------------------

Vlada usvojila Predlog zakona o potvrđivanju SSP-a

Vlada Srbije je na jučerašnjoj sednici jednoglasno usvojila Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Republike Srbije Evropskoj uniji, koji je potpisan 29. aprila 2008. godine u Luksemburgu.

Kako je saopšteno iz kancelarije za saradnju s medijima Vlade Srbije, utvrđen je i Predlog zakona o potvrđivanju Prelaznog sporazuma o trgovini i trgovinskim pitanjima između Evropske unije i Republike Srbije.

[objavljeno: 10/07/2008]

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.