Izvor: B92, 18.Apr.2003, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dinkić o fiskalnom agentu
Beograd -- Guverner Narodne banke Srbije Mlađan Dinkić ocenio je da odluka o tome da našu zemlju u Međunarodnom monetarnom fondu predstavlja Srbija, a u Svetskoj banci Crna Gora, predstavlja politički dogovor. Na pitanje da li takvo rešenje može da donese više štete nego koristi, on je odgovorio da to treba pitati ministra finansija Božidara Đelića koji je postigao takav dogovor sa crnogorskim kolegama. "Krediti Svetske banke idu ili u budžet ili za konkretne projekte, i više >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << su vezani, po prirodi posla, za ministarstvo finansija. Sobzirom da je sam gospodin Đelić ocenio da treba Crnogorcima prepustiti tu funkciju, za sve ono što se ubuduće bude događalo on snosi i prava i odgovornost. Videće se da li je bio u pravu ili će biti odgovoran za eventualna kašnjenja. Dinar jeste transakciona valuta ka MMF-u, bilo bi prirodno i da bude ka Svetskoj banci, ali sobzirom da je Centralna banka Crne Gore fiskalni agent, postavlja se pitanje kako će ona imati dinarski račun kada je evro valuta u Crnoj Gori. Može se i to prevazići, ali, očito, vidite da se ne radi o nekom prirodnom aranžmanu", rekao je Dinkić. On je rekao da onima koji su doneli ovakvu odluku, ostavlja da u praksi isprobaju njenu funkcionalnost i istakao da u komunikaciji s MMF-om neće biti problema.












