Dinar jača u ponedeljak

Izvor: B92, 01.Nov.2008, 13:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dinar jača u ponedeljak

Beograd -- Kurs dinara prema evru u ponedeljak ojačaće za 0,46 odsto ili za 40 para.

Srednji kurs evra, u ponedeljak, 84,599 dinara

Dinar jača posle petodnevnog uzastopnog pada, tako da će zvanični srednji kurs, prema listi NBS, iznositi 84,5998 dinara za evro.

Guverner NBS Radovan Jelašić rekao je da centralna banka nije intervenisala na međubankarskom tržištu i preneo da je na deviznom tržištu bila "nešto življa" trgovina koja je premašila >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << 30 miliona evra.

On dodaje da se interveniše samo da bi se sprečile velike dnevne oscijalicije i da devizno tržište oslikava sve što se u poslednje vreme dešava u Srbiji i u inostranstvu. Guverner kaže da dinar ima plivajući kurs koji se sada nekima ne sviđa. On napominje da se sa jedne strane mora se voditi računa o visini deviznih rezervi zemlje, ali sa druge strane Narodna banka ipak mora paziti i na visinu kursa.

U izjavi novinarima, u hotelu "Kontinental", Jelašić je ponovio da NBS "nema nijedan zacrtani nivo kursa" i dodao da dinar "pliva u jednom ili drugom pravcu", a centralna banka je tu da intervencijama na deviznom tržištu spreči njegove prevelike oscilacije vrednosti prema vodećim valutama razvijenih zemalja.

NBS je u četvrtak intervenisala prodajom 30 miliona evra na međubankarskom deviznom tržištu i kurs se zaustavio na 84,9910 dinara za evro, a od 6. oktobra do danas prodala je ukupno 266 miliona evra na međubankarskom deviznom tržištu.

U tom periodu NBS nije kupovala devize, a intervencije centralne banke počele su od srednjeg kursa od 77,6504 dinara za evro, koliko je bio 6. oktobra.

Ove godine dinar je najvišu vrednost dostigao 7. avgusta kada je srednji kurs bio 75,7543 dinara, što je bila najveća vrednost domaće valute od 16. oktobra 2004. godine.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Dinar jača za 0,46 odsto

Izvor: Capital.ba, 01.Nov.2008

BEOGRAD, Kurs dinara prema evru u ponedjeljak, 3. novembra, poslije petodnevnog uzastopnog pada ojačaće za 0,46 odsto ili za 40 para, tako da će zvanični srednji kurs iznositi 84,5998 dinara za evro. Guverner Narodne banke Srbije /NBS/ Radovan Jelašić rekao je da centralna banka nije intervenisala...

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.