Izvor: B92, 16.Nov.2009, 15:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Devizne rezerve NBS 9,7 mlrd. evra
Beograd -- Devizne rezerve Narodne banke Srbije su na kraju oktobra ove godine bile povećane za 202,7 miliona evra i iznosile su 9,7 milijardi evra, saopštila je NBS.
Izraženo u dolarima, devizne rezerve su 31. oktobra iznosile 14,4 milijardi dolara i takav njihov nivo obezbeđuje pokrivenost novčane mase od 399 odsto.
Poslednjeg dana oktobra, zajedno sa deviznim rezeravama banaka koje su iznosile oko milijardu evra, ukupne devizne rezerve zemlje su dostigle >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << 10,8 milijardi evra, odnosno 16 milijardi dolara.
Najveći uticaj na povećanje deviznih rezervi Narodne banke Srbije u toku oktobra imao je priliv od izdvajanja deviznih sredstava po osnovu obavezne devizne rezerve banaka, u neto iznosu od 165,5 miliona evra. Po osnovu korišćenja kredita ostvaren je priliv u iznosu od 22,8 miliona evra.
Iz deviznih rezervi Narodne banke Srbije u toku oktobra isplaćeno je 16,2 miliona evra za izmirenja obaveza prema stranim kreditorima.
Obim realizovane trgovine devizama na međubankarskom deviznom tržištu u oktobru, u iznosu od 477 miliona evra, bio je za 19,5 miliona evra manji nego u prethodnom mesecu. U prvih deset meseci ove godine u međubankarskoj trgovini realizovano je ukupno 5,6 milijardi evra.
U toku oktobra dnevne oscilacije kursa dinara bile su umerene, tako da Narodna banka Srbije nije intervenisala i kurs se u potpunosti formirao pod uticajem tržišnih faktora na osnovu neposredne medjubankarske trgovine. U oktobru dinar je u odnosu na evro nominalno oslabio za 0,5 odsto.







