Izvor: RTS, 15.Jun.2021, 20:15

Devet od 10 nemačkih kompanija ponovo bi investiralo u Srbiji, šta vide kao najveće rizike

Članice nemačko-srpske privredne komore pozitivno ocenjuju poslovnu klimu, a devet od 10 kompanija ponovo bi investirale u našoj zemlji. Kao najveće rizike privrednici navode smanjenu tražnju, manjak stručne radne snage i nedostatak pravne sigurnosti.
U poslednje dve godine privredna situacija je na zadovoljavajućem nivou, pa samo manje od 10 odsto anketiranih strahuje od pogoršanja poslovne situacije.

Nedostatak stručnih radnika jedan >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << je od novih izazova. Otuda Ministarstvo privrede najavljuje novi zakon o privrednim društvima.
"Već 6.900 srednjoškolaca pohađa dualno obrazovanje u srednjim stručnim školama i to ima 47 obrazovnih profila. Za sledeću godinu se predviđa 52 obrazovna profila", kaže Mihajlo Vesović iz PKS.
"Ulazi se u razgovor sa univerzitetom da se i na univerzitetu formiraju po istom principu kao i u srednjim školama", kaže Milan Ljušić, državni sekretar u Ministarstvu privrede.
Nemačke investitore interesuju i kvalitetni dobavljači, pa su ponudili poslove za 128 preduzeća iz prerađivačke industrije i trgovine. Ipak, sve interesuje politička stabilnost regiona.
"Ako pitate o političkoj situaciji u regionu, nemam utisak da to trenutno utiče na investitore, jer kada sam došao u Srbiju pre dve i po godine, ovde je bilo zaposleno 48.000 radnika u nemačkim firmama, a sada ih je 70.000. Ono što više zanima privrednike, a to je i u ključnim pregovaračkim pozicijama 23 i 24 sa EU, jeste vladavina prava, borba protiv korupcije, transparentne javne nabavke, o čemu vlada pregovara u Briselu", kaže Tomas Šib, ambasador Nemačke u Srbiji.
Nemačka komora uključena je i u agendu za samit o Zapadnom Balkanu u julu koji priprema kancelarka Angela Merkel.
Ono što zanima sve privrednike, a ne samo nemačke, jeste kako ubrzati i ujednačiti carinske procedure u zemljama Zapadnog Balkana. Jer naši kamioni u regionu ne čekaju duže na granici od dva sata, dok na prolazu ka Evropskoj uniji preko Mađarske i Hrvatske to može da se oduži i do dva dana.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.