Izvor: Nezavisne Novine, 09.Dec.2014, 16:24 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Deset hiljada radnika izlazi na ulice?
TUZLA - Kantonalni odbor Saveza samostalnih sindikata BiH Tuzlanskog kantona ocijenio je danas da je Vlada TK-a jednostrano usvojila dokument okvirnog budžeta TK-a za period 2015.-2017. godine, kojim je predvidjela smanjenje plaća zaposlenicima koji primaju plate i naknade iz budžeta ovog kantona.
Iz Sindikata su zatražili da do 11. decembra bude održana hitna sjednica Vlade i Sindikata na kojoj će sindikalni predstavnici izraziti nezadovoljstvo zbog ovakvog, kako su naveli, jednostranog >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << čina Vlade.
-Ni u jednom momentu Vlada TK-a nije nikoga iz Sindikata konsultovala. Donijela je jednostrane akte, samostalno, bez učešća Sindikata i mi želimo da upoznamo javnost da smo nezadovoljni takvim odnosom Vlade - kazao je na pres-konferenciji predsjednik Kantonalnog odbora SSS za TK Fahrudin Šahović.
U potpisu zahtjeva su, kako je naveo, svi sindikati koji primaju plate iz budžeta, odnosno svi budžetski korisnici.
- Mi smo svaki put u razgovorima insistirali i tražili da taj akt, nacrt budžeta za Kanton, mora imati dodatak, a tiče se prihodovne strane. Treba povećati prihodovnu stranu. Mi smo izgubili nekoliko milijardi maraka u proteklih osam godina - ustvrdio je Šahović.
Kako je upozorio, ako do četvrtka ne bude dogovora, sindikat ne isključuje masovne proteste, što znači da će 10.000 uposlenika s područja TK-a izaći na ulice.
Nastavak na Nezavisne Novine...







